Q&A, czyli pytania i odpowiedzi: Odpady komunalne

Pytanie od Mieszkańca:

Dzień dobry. Taki obrazek co miesiąc w Jugowie przy ul. Głównej obok skrzyżowania z Grzybowska. Komu to zgłosić? Pozdrawiam i dziękuję za podpowiedź.

Odpowiadamy:

Drodzy Mieszkańcy, często zdarza się, że przy drogach i śmietnikach leżą powyrzucane stare meble i zużyty sprzęt gospodarstwa domowego. Problem nie jest niestety nowy, ani nie pojawia się sporadycznie, dlatego codziennie zwracajmy uwagę na swoje otoczenie.

Pamiętajmy, że możemy gromadzić i oddawać m.in. meble i inne odpady wielkogabarytowe do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Nowej Rudzie obok stacji paliw Orlen. To rozwiązanie o wiele bardziej ekonomiczne i ekologiczne, niż chowanie się przed sąsiadami i wystawianie po zmroku pralek, lodówek, czy starych kanap.

Jeśli nie możemy sprzętu wywieźć, pamiętajmy że NUK zbiera sprzed kontenerów odpady o dużych wymiarach dwa razy w roku. Dokładne daty podawaliśmy Państwu w wydaniu wrześniowym, a już niedługo podamy terminy na rok 2018.

Ponadto, często przy zakupie nowego sprzętu AGD z transportem, można oddać dostawcy stare urządzenie. Jak Państwo widzicie jest kilka możliwości pozbycia się odpadów wielkogabarytowych.

Jeśli widzimy, że śmieci nie są odpowiednio umieszczane w przeznaczonych do tego celu specjalnie pojemnikach, a nie mamy odwagi zwrócić uwagi sąsiadowi, można poinformować o tym sołtysa, radnego lub pracowników urzędu (Referat Infrastruktury Technicznej i Ochrony Środowiska (ITOŚ)), aby problem został rozwiązany najszybciej jak to możliwe.

Gmina w dalszym ciągu angażuje pracowników robót publicznych do prac przy poprawie wizerunku naszych wsi. W ostatnim czasie przeprowadzono prace konserwacyjne polegające na wycince zakrzaczeń przy ul. Polnej w Ludwikowicach Kł., koło krzyża we Włodowicach, drodze prowadzącej z Włodowic do Krajanowa i przy drodze gminnej w Krajanowie. Czas pracowników jest ograniczony, a potrzeby ogromne, dlatego zachęcam, abyśmy wszyscy pomagali dbać o nasze wsie.

Na naszym profilu społecznościowym w każdy wtorek prezentujemy plansze o ekologii. Można na nich znaleźć przydatne informacje, dowiedzieć się m.in. jakie odpady wyrzucone do zwykłego pojemnika na śmieci mogą zaszkodzić Twojemu otoczeniu, w którym żyjesz oraz czego nie warto kupować. Zobacz wszystkie plansze klikając na #ekowtorek na Facebook.pl lub zajrzyj na zakładkę ŚRODOWISKO.