Q&A, czyli pytania i odpowiedzi: Granty na wymianę źródeł ciepła

Kto decyduje o przyznaniu dotacji?

Granty zostały przyznane po weryfikacji przez komisję powołaną w sprawie udzielania dofinansowań w ramach projektu „Eko-Gminy - montaż instalacji OZE w dorzeczu rzek Barycz i Bystrzyca”. Zasady punktacji wniosków zostały szeroko zostały omówione na spotkaniach z mieszkańcami jeszcze na etapie aplikowania przez gminę o środki z Unii Europejskiej oraz po podpisaniu umowy na realizację projektu grantowego.

Czy tylko wybrane osoby znały zasady przyznawania punktów?

Nie. Wniosek mógł złożyć każdy mieszkaniec i każdy miał dostęp do tej samej informacji zamieszczonej na stronie internetowej, dostępnej u sołtysów i bezpośrednio w urzędzie gminy. Każdy podlegał tym samym zasadom punktacji. Pełna informacja o sposobie i zasadach przyznawania punktów była dodatkowo udzielana na spotkaniu informacyjnym dla mieszkańców.

Pomimo kampanii informacyjnej część mieszkańców złożyła wnioski o przydzielenie grantu na inne urządzenia, niż te zdeklarowane wcześniej, co pozbawiło ich możliwości otrzymania 5 punktów i tym samym nie znaleźli się na liście.

W Gminie Głuszyca podano do informacji listę rezerwową, a w Gminie Nowa Ruda nie. Dlaczego?

Zasady udzielania dotacji w obu gminach są takie same. W Gminie Nowa Ruda nie wywieszono listy rezerwowej, ponieważ listę rezerwową stanowią wszyscy pozostali mieszkańcy, którzy otrzymali punkty podczas oceny ich wniosku.

Skąd wiem, ile zdobyłem punktów?

Każda zainteresowana osoba mogła i może nadal zapoznać się z oceną swojego wniosku w Urzędzie Gminy Nowa Ruda. Wielu mieszkańców skorzystało już z takiej możliwości.

Czy mogłem wpisać dowolne zużycie prądu lub liczbę zameldowanych osób, aby uzyskać więcej punktów?

Nie. Dane o ilości zużytego prądu, zameldowanej liczbie osób, braku zaległości wobec gminy były przekazywane przez mieszkańców w formie oświadczenia. Komisja zweryfikowała informacje, w zakresie ilości osób zameldowanych oraz zaległości zobowiązań finansowych wobec Gminy. Pozostałe oświadczenia w szczególnie uzasadnionych wypadkach mogą być poddane kontroli. W przypadku złożenia nieprawdziwego oświadczenia zostaną podjęte kroki w celu pociągnięcia do przewidzianych prawem konsekwencji.

Za co przyznawane były punkty?

Sposób punktacji został szczegółowo określony w procedurach przedmiotowego programu grantowego oraz w ogłoszeniu grantodawcy, które zamieszczone były na stronie internetowej Gminy Nowa Ruda. Sposób punktacji był także szczegółowo omawiany na spotkaniach z mieszkańcami, na które przybyło liczne grono osób. Poza tym informacja dostępna była w Urzędzie Gminy Nowa Ruda.

Nie ma mnie na liście, czy to oznacza, że na pewno nie otrzymam dofinansowania?

Jeśli ktoś z wnioskodawców, już znajdujących się na liście, z różnych powodów nie zrealizuje zadania, da szansę osobom z listy rezerwowej, które będą zainteresowane tym samym elementem OZE (Odnawialne Źródła Energii). Może się więc okazać, że nie wszyscy z pierwszej listy otrzymają ostatecznie dofinansowanie i że do listy dołączone zostaną osoby z listy rezerwowej, tj. pozostałe osoby, które złożyły poprawny wniosek.

Czy to ostatnia możliwość dofinansowania zakupu urządzeń OZE?

Nie. Gmina Nowa Ruda zdaje sobie sprawę z ogromnej potrzeby w tym zakresie, dlatego nie poprzestanie na tym programie. Informację o kolejnych grantach będziemy podawać do wiadomości mieszkańców, jak do tej pory - wszystkimi możliwymi źródłami komunikacji.

Gdzie znajdę informację o przyszłych programach?

Zapraszamy do śledzenia kolejnych numerów „Wiadomości” oraz naszych stron: www. bip.gmina.nowaruda.pl oraz www.gmina.nowaruda.pl. Będziemy także informować na bieżąco sołtysów.

Jakie są kryteria punktowe oceny wniosków?

a) Wnioskodawca złożył deklarację wstępną przed aplikowaniem o środki z RPOWD 2014-2020 (5 pkt.)

b) Wnioskodawca nie zalega z opłatami na rzecz Gminy i jednostek podległych (1 pkt.)

c) Wnioskodawca udokumentował dotychczasowe zużycie energii na poziomie 1,5 X zakładanej efektywności instalacji (2 pkt.)

d) W gospodarstwie domowym wnioskodawcy zameldowane są min. 4 osoby (2 pkt.)

e) Termin i godzina złożenia wniosku