Komunikat z 16 grudnia 2019

16 grudnia 2019 r. (godz. 24:00) Przekroczenie poziomu informowania społeczeństwa o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 (100 µg/m3) w 1 stacji pomiarowej na terenie 1 strefy województwa dolnośląskiego. Strefa dolnośląska (PL0204): -Nowa Ruda, ul. Jeziorna – stężenie 24-godz.: 125 µg/m3 Połączenie wzmożonego spalania paliw do celów grzewczych i niekorzystnych warunków meteorologicznych, powodujące kumulowanie się zanieczyszczeń w przyziemnej warstwie atmosfery. Warunki meteorologiczne wskazują na utrzymywanie się wysokich stężeń zanieczyszczeń, natomiast prognozy krótkoterminowe na dziś i jutro nie wykazują ryzyka przekroczeń poziomu informowania i alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa), przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc) oraz alergicznych chorób skóry i oczu. Osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci Osoby wrażliwe powinny ograniczyć do minimum czas przebywania, a szczególnie unikać wysiłku fizycznego, na wolnym powietrzu. Pozostałym osobom zaleca się unikanie wysiłku fizycznego na wolnym powietrzu i ograniczenie palenia papierosów. W przypadku zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym - osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie, a osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje ryzyko infekcji oddechowej. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem.