KRUS: Upadek to nie przypadek

Upadki osób stanowią najliczniejszą grupę wypadków zgłaszanych do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W ubiegłym roku stanowiły one około 50% wszystkich zdarzeń, wobec których prowadzono postępowanie wypadkowe.

Do upadków najczęściej dochodziło na podwórzach gospodarstw, podczas wchodzenia i schodzenia z drabin, ciągników, maszyn, przyczep oraz w trakcie przemieszczania się w budynkach gospodarczych i inwentarskich. Były to przede wszystkim potknięcia lub poślizgnięcia na nierównej, grząskiej, zaśnieżonej, oblodzonej czy nieuporządkowanej powierzchni ciągów komunikacyjnych.

Ponadto, dość liczne są upadki z wysokości, tj. ze schodów o niewłaściwej konstrukcji, bez poręczy i oświetlenia, z drabin bez zabezpieczeń przed przechyleniem, osunięciem, przewróceniem, wykonanych
z nieodpowiedniego materiału i często zbyt krótkich, o złym rozstawie szczebli, z niezabezpieczonych otworów zrzutowych i kanałów gnojowych.

Upadki osób skutkowały urazami kończyn dolnych (skręceniami, złamaniami, potłuczeniami), urazami barku, obojczyka, ale również trwałym kalectwem spowodowanym uszkodzeniem układu nerwowego.

Aby poprawić warunki pracy w gospodarstwie, nie trzeba dużych nakładów finansowych - wystarczy dbać o porządek podwórza, zwłaszcza ciągów komunikacyjnych (usunięcie zbędnych przedmiotów, wyrównanie
 i utwardzenie powierzchni).

W okresie zimy należy odśnieżać obejścia, a oblodzone
i śliskie miejsca posypywać piaskiem, solą lub popiołem. Rynny na budynkach powinny być tak zamontowane, aby odprowadzana woda nie tworzyła rozlewisk. Bardzo ważne jest także noszenie antypoślizgowego obuwia roboczego na protektorowanej podeszwie, zapewniającego należytą przyczepność do podłoża, usztywniającego nogę w stawie skokowym.

Drabiny, schody, otwory zrzutowe stropowe i ścienne, szamba powinny być wyposażone w zabezpieczenia przed upadkiem (barierki ochronne, listwy przypodłogowe, poręcze, uchwyty). Warto też zlikwidować lub obniżyć, a przede wszystkim wyraźnie oznakować, progi wejściowe do pomieszczeń gospodarskich oraz inwentarskich.

Pamiętajmy! To, czy w gospodarstwie będzie bezpiecznie i czy będzie w nim mniej upadków, zależy w dużej mierze od samych rolników i ich rodzin, a hasło „Upadek to nie przypadek”  jest jak najbardziej prawdziwe.

/opracowano w PT KRUS w Wałbrzychu w oparciu o materiały prewencyjne Kasy dostępne na stronie internetowej: www.krus.gov.pl /