ZS NR 1 W JUGOWIE: ZIELONA SZKOŁA NA RIWIERZE MAKARSKIEJ

W dniach 25 maja - 3 czerwca br. grupa 42 uczniów Zespołu Szkół Nr 1 w Jugowie pod opieką Bożeny Sołek-Muzyki, Katarzyny Antosik, Kariny Rakowskiej oraz Jarosława Hoska uczestniczyła w zielonej szkole w Chorwacji. Państwo lezące na pograniczu Europy Środkowej i Europy Południowej, graniczące z: Bośnią i Hercegowiną, Serbią, Czarnogórą, Węgrami oraz Słowenią powitało nas przepięknymi widokami, urokliwym Morzem Adriatyckim oraz wspaniała pogodą. Podczas pobytu w Podace, leżącej na Riwierze Makarskiej, znajdującej się około 100 km od historycznego miasta Dubrownik, uczniowie zwiedzali nadmorskie tereny, poznawali tradycje i zwyczaje zamieszkującej tam ludności, a nade wszystko poznawali historię związaną z wojną domową, która toczyła się tam w latach 1991-1995. Trudne i ciężkie losy swojej rodziny podczas wojny przedstawiła nam pani Ruźa, właścicielka pensjonatu w którym mieszkaliśmy.

Każdego dnia, z dziesięciodniowego pobytu, piękno i historię Dalmacji przybliżała nam pani Anna Aksamit - pilot i przewodnik naszej grupy. Płynęliśmy promem na Wyspę Hwar, gdzie zwiedzaliśmy małe, śródziemnomorskie miasteczko Sućuraj. Zobaczyliśmy Wodospady Krawica, położone w Bośni i Hercegowinie. Płynęliśmy statkiem na Wyspę Brać gdzie znajduje się najpiękniejsza plaża w Chorwacji „Złoty Róg”. Zwiedziliśmy miasteczko Bol położone na tej wyspie. Uczniowie uczestniczyli w zorganizowanych na terenie pensjonatu festiwalach piosenki: żołnierskiej (jakże pięknie wybrzmiała wówczas „Rota”), turystycznej oraz o dowolnej tematyce.

Szczególne podziękowania za najsmaczniejsze i rodzime, bo polskie, posiłki, które każdego dnia spożywaliśmy, kierujemy na ręce pań: Wacławy Rzehak-Suskiej oraz Marii Gryganiec. Panie kucharki są „jednym wielkim mistrzostwem świata”. Cieszymy się, że poprzez współpracę z biurem podróżny „Ju-ka” z Wrocławia poznaliśmy tak wspaniałe, ciepłe i oddane młodzieży panie.

Podziękowania kierujemy także na ręce pana Jarosława Zaborowskiego PHU „PARYS” za profesjonalnie zorganizowany transport. Kierowcy w osobach panów: Pawła Srokowskiego i Jerzego Pasińskiego zagwarantowali usługi na najwyższym z możliwych poziomów. Każdej z wyjeżdżających grup życzymy tak profesjonalnych kierowców jak nasi panowie.