Raport – III edycja – Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom 2019

Szanowni Państwo,

z wielką przyjemnością przekazujemy Państwu publikację „Raport – III edycja – Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom 2019”, w którym umieszczone zostały informacje o Państwa zaangażowaniu.

Szanowni Państwo!

Po przeanalizowaniu tegorocznej inicjatywy „Gmina Przyjazna Pszczołom”, realizowanej w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, jest mi ogromnie miło poinformować, że w 2019 roku aż 269 gmin z całej Polski podpisało Manifest, tym samym deklarując podjęcie konkretnych działań na rzecz ochrony pszczół. Tytuł „Gminy Przyjaznej Pszczołom” otrzymało w tym roku o 27% więcej gmin niż w ubiegłym. Na ich terenach zasadzono blisko 450 tys. roślin przyjaznych pszczołom oraz 104 848 krzewów, 28 124 drzew i wysiano 22 776 542 m2 łąk kwietnych.

Cieszymy się, wspólnie realizujemy tę wspaniałą inicjatywę, której celem jest inspirowanie lokalnych społeczności do podejmowania długofalowych działań na rzecz poprawy warunków życia pszczół w Polsce poprzez sadzenie kwiatów bogatych w nektar i pyłek.

Raport został wysłany również do wiadomości Ministra Środowiska, Ministra Rolnictwa oraz Marszałków i Wojewodów poszczególnych województw w Polsce.

Mamy nadzieję, że społeczne i przyrodnicze efekty zrealizowanych wspólnie działań staną się inspiracją dla pozostałych samorządów i w kolejnych latach liczba polskich gmin, które zaangażują się w działania na rzecz kluczowych dla środowiska i naszego życia owadów będzie systematycznie rosła.

Z wyrazami szacunku,

Weronika Śrutwa,