Podsumowanie współpracy z organizacjami pozarządowymi

Realizacja zadań przez organizacje pozarządowe jest bardzo ważna dla lokalnej społeczności i dlatego, żeby współpraca i wsparcie nabrały większego rozmachu, poświeciliśmy więcej uwagi na opracowywanie coraz bardziej przyjaznych programów współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Takie wysiłki skutkowały większym zainteresowaniem podmiotów występujących z wnioskiem o finansowanie oraz liczby osób, które były adresatami działań publicznych ujętych w programach. Dla zapewnienia realizacji programów niezbędne było także zabezpieczenie większych środków finansowych.

W ciągu czterech kolejnych lat na działania organizacji pozarządowych przeznaczyliśmy z budżetu 384 060 zł. Ze środków tych byliśmy w stanie:

- utworzyć i prowadzić początkowo dwie, a w chwili obecnej aż 4 świetlice profilaktyczno-wychowawcze w Jugowie, Bożkowie, Czerwieńczycach oraz Woliborzu. Dzięki udzielonej dotacji, możliwe było organizowanie zajęć rozwojowych dla dzieci i młodzieży, udzielanie pomocy w nauce, organizowanie wycieczek oraz zapewnienie posiłku dla uczestników zajęć,

- wspierać działania w zakresie kultury sztuki, ochrony dóbr kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, realizowanych przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Radość” i Stowarzyszenie „Inicjatywa Lokalna na Rzecz Rozwoju Gminy Nowa Ruda”. Z dotacji skorzystały przede wszystkim członkinie Kół Gospodyń Wiejskich i Klubów Seniora, przeznaczając środki m.in. na pokrycie kosztów organizacji imprez kulturalnych oraz przejazdu na różnego rodzaju występy i konkursy,

- prowadzić działania z zakresu promocji i ochrony zdrowia, dotyczących rehabilitacji fizycznej i psychicznej dla kobiet z Gminy Nowa Ruda, które przeszły zabieg mastektomii. Przyznana dotacja zapewniła możliwość uczestniczenia m.in. w zajęciach gimnastycznych usprawniających, aerobiku i zajęciach na basenie,

- umożliwić skorzystanie z bezpłatnych porad w zakresie ochrony praw konsumenta przez poszkodowanych mieszkańców gminy,

- zapewnić większe wsparcie dla organizacji sportowych na realizację zadań z zakresu upowszechniania sportu oraz na współpracę z WKS „Śląsk” Wrocław. Z tej formy współpracy skorzystało 7 klubów sportowych, zajmujących się uprawianiem takich dyscyplin sportowych jak: piłka nożna, tenis stołowy, biegi, trójbój siłowy, pływanie i rajdy samochodowe. Dzięki otrzymanemu wsparciu, sportowcy mogli reprezentować naszą gminę w zawodach rozgrywanych na różnych szczeblach.