RELACJA: XXII Spotkania Tradycji Wielkanocnych

W sobotę, 6 kwietnia w Polanicy-Zdroju dobyły się XXII Spotkania Tradycji Wielkanocnych. Niezmiennie, od ponad dwóch dekad, raz do roku koła gospodyń wiejskich i przedstawiciele sołectw z powiatu kłodzkiego spotykają się, aby prezentować tradycyjne potrawy, ręcznie wyrabiane palmy i pisanki. Są przygotowywane bez użycia plastiku, bazujące tylko na naturalnych składnikach. Dzięki takim wydarzeniom podtrzymywana jest tradycja, która w naszym regionie przybiera niezwykle różnorodne kształty i kolory. Organizatorem tegorocznych Spotkań jest Dolnośląska Izba Rolnicza i miasto Polanica-Zdrój.

Fot. Grzegorz Mikołajek

Na
scenie wystąpiło KGW Krajanki z Krajanowa. W konkursie na najpiękniejszą palmę pierwsze miejsce zajęły KGW Bożków i KGW Czerwieńczyce. Drugie miejsce KGW Jugów i KGW Krajanów. Reprezentanci Gminy Nowa Ruda otrzymali także nagrody za tradycyjny stół wielkanocny. Wyróżniono KGW Wolibórz, KGW Jugów, KGW Przygórze i KGW Dzikowiec i Klub Seniora Wrzos z Jugowa.
Gratulujemy!

Koło Gospodyń Wiejskich działa w Krajanowie od 1982 roku. Nieprzerwanie funkcję przewodniczącej sprawuje Aniela Pulit. Do koła należało nawet 30 pań, ale aktualnie aktywnych członkiń jest 11. Są to mieszkanki Krajanowa i pobliskiej małej wsi Dworki. Paniom, podczas występów wokalnych, towarzyszy Pan Bogumił Marcjanek, który akompaniuje na akordeonie.
Koło wielokrotnie zdobywało pierwszą nagrodę lub wyróżnienie za palmę wielkanocną i wieniec dożynkowy w konkursach powiatowych i gminnych. Koło angażuje się także w doroczną organizację dożynek parafialnych, łączących mieszkańców kilku wsi.