Wieża widokowa na Włodzickiej Górze

1. Wieża widokowa stoi na najwyższym wzniesieniu Wzgórz Włodzickich, na wysokości 757 m n.p.m.

sprawdź miejsce na mapie

2. Wejście na taras widokowy jest bezpłatne i dostępne cały rok. Z tarasu rozciąga się widok na Góry Sowie, Góry Wałbrzyskie i Góry Kamienne.

Panorama z tarasu widokowego Fot. W. Gawrońska

3. Do wieży można dojść szlakami turystycznymi:
- czerwonym od wsi Świerki (jest to najlepsza trasa. Samochód można zostawić na nowym parkingu przy kościele/świetlicy w Świerkach. W okolicy znajdują się sklepy spożywcze),
- czerwonym od wsi Ludwikowice Kł. (trasa dłuższa, ale bardzo malownicza),
zielonym od miasta Nowa Ruda (trasa najdłuższa, malownicza. Możemy natknąć się na zamknięte pastwiska),
zielonym od wsi Sokolec lub stacji kolejowej Świerki Dolne (trasa bardzo stroma. Po drodze mijamy ruiny dawnego kamieniołomu).

Dodatkowe informacje:
Ze stacji Świerki Dolne koleją dojedziemy do Kłodzka lub Wałbrzycha. Rozkład jazdy dostępny tu: Z2-D15-H-ZKA-Wałbrzych-Nowa-Ruda-Kłodzko-Kudowa-Zdrój.pdf (kolejedolnoslaskie.pl).
W okolicy stacji od czerwca 2021 roku działa prywatne Muzeum Przy Tunelu).
Zobacz jak dojść do wieży na mapie: Trasa: Świerki – Włodzicka Góra | mapa-turystyczna.pl

4. Inicjatorem budowy wieży, na początku XX wieku, był aptekarz ze Świerków, miłośnik turystyki.

5. Uroczystość otwarcia wieży, którą sfinansowano ze środków ówczesnego powiatu noworudzkiego, odbyła się 16 października 1927 roku. Z powodu złej pogody odwołano pokaz sztucznych ogni. Wystąpił za to chór męski z Ludwikowic Kł.

6. Wieża, nie remontowana przez wiele lat, w 2018 roku została odbudowana na wzór oryginalnej konstrukcji, przy użyciu podobnych materiałów.

Wieża na Włodzickiej Górze Fot. Barbara Adamska

7. Ponowne otwarcie wieży, po odbudowie, odbyło się 19 października 2018 roku. W tym dniu Włodzicką Górę spowiła gęsta mgła, która uniemożliwiła podziwianie szerokiej panoramy. Wieżę poświęci ksiądz proboszcz parafii w Świerkach. Oficjalnego otwarcia dokonała Wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska.

zobacz relację z otwarcia wieży

8. Gmina Nowa Ruda przeznaczyła na tę inwestycję pół miliona złotych. Odbudowa współfinansowana została ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska.

Fot. Telewizja Kłodzka

9. Budowla ma obecnie 15 m wysokości, a na jej taras widokowy prowadzi 50 schodów.

10. Pamiętaj, aby zostawić to miejsce w takim stanie, w jakim sam chciałbyś je zastać. Przyniosłeś pełne butelki? Zabierz puste! Nie zostawiaj śmieci w lesie.