Gmina Nowa Ruda Unia Europejska

10 powodów dla których musisz przyjechać

A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkę


10 powodów, dla których przyjmiesz zaproszenie od Gminy Nowa Ruda
i przyjedziesz w tajemnicze Góry Sowie


Gmina Nowa Ruda
scala ze sobą dwie piękne krainy – owiane tajemniczą aurą Góry Sowie i bogatą w zabytki Kotlinę Kłodzką. Dodatkowo, transgraniczne położenie umożliwia poznanie języka i kultury naszego czeskiego sąsiada.

Malownicza lokalizacja gminy, wśród urokliwych górskich dolin i na zielonych zboczach najwyższych partii Gór Sowich, stwarza idealne warunki na rozkoszowanie się niezapomnianymi widokami. Daje wytchnienie mieszkańcom okolicznych miejscowości, a zarazem stanowi cel aktywnego wypoczynku. To miejsce inspirujące, pełne wyzwań i tajemnic, przesiąknięte historią zeszłego wieku. W 10 punktach udowadniamy dlaczego.


1. Przeniesiesz się w czasie – dotkniesz nieznanej historii

Kraina usiana jest licznymi zabytkowymi przydrożnymi kapliczkami, krzyżami i figurami świętych. Zachowały się niemieckie przedwojenne kamienice, XIX-wieczne drewniane stacje kolejowe, a nawet XVIII-wieczne gospody. Bogaty dorobek kulturowy regionu jest wynikiem przenikania się na przestrzeni wieków trzech kultur: niemieckiej, czeskiej i polskiej.

Okolica bogata jest w przykłady XIX-wiecznej myśli technicznej. Zobaczycie tu jedne z najwyższych w Polsce, XIX-wieczne wiadukty kolejowe i tunele kolejowe, drugie pod względem długości w kraju, które nieustannie przyciągają w ten rejon miłośników historii i techniki. Dwutorowy nitowany wiadukt kolejowy w Ludwikowicach Kł. ma aż 164 m długości, a znajdujące się w pobliskich Świerkach, do dziś zachowane dwa czynne, równolegle przebiegające tunele kolejowe – aż po 1171 m każdy. Powstały w latach 1880 i 1912. Najdłuższy tunel kolejowy w Polsce znajduje się na tej samej trasie kolejowej, zaledwie kilkanaście kilometrów dalej. Trasa Wałbrzych – Kłodzko jest jedną z najpiękniej położonych w Polsce. Jadąc do Gminy Nowa Ruda w Górach Sowich z Wałbrzycha, pokonacie trzy dwukomorowe tunele i 8 majestatycznych wiaduktów. Z każdego z nich rozciąga się niezapomniany widok na Góry Sowie, Wzgórza Włodzickie i utopione w zielonych dolinach wioski.

2. Odnajdziesz podziemny skarb

Podczas II wojny światowej we wsi Sokolec mieściło się komando obozu Gross-Rosen. Jego więźniowie pracowali przy drążeniu sztolni w ramach projektu „Riese” („Olbrzym”). W zboczach Góry Gontowa na dzień dzisiejszy znany jest kompleks składający się z podziemnych hal i dwóch sztolni. Magnetyzują także budowle naziemne, tj. militarny obiekt „Muchołapka” wybudowany w ówczesnej fabryce amunicji w ramach tajnego programu III Rzeszy „Wunderwaffe”. Naziemne i podziemne obiekty warto zwiedzać na terenie prywatnego muzeum militarnego „Mölke”. Można stąd wyjechać na wyprawę czołgiem, skotem, czy jeepem.

3. Zobaczysz gdzie nocował prezydent USA

Zaledwie kilka kilometrów dalej, natknąć się można na najbardziej okazałą budowlę i jedną z najokazalszych na Dolnym Śląsku, jaką jest zabytkowy barokowy pałac, wzniesiony w XVI w. przez hrabiego von Magnis. Wśród gości, którzy odwiedzili pałac w Bożkowie, byli m.in. John Quincy Adams późniejszy prezydent USA oraz królowie Prus Fryderyk Wilhelm III Hohenzollern z małżonką Luizą i Fryderyk Wilhelm IV Hohenzollern. Zespół pałacowo-parkowy oraz przyległy zespół kościelny, z wyjątkową amboną w kształcie łodzi, wpisane są do rejestru zabytków.


4. Poszybujesz wzdłuż dolin


Miłośnicy paralotniarstwa upodobali sobie Polanę Żmij, skąd startują i wznoszą się ponad malownicze doliny, aby objąć wzrokiem całą panoramę Sudetów Środkowych. Teren gminy jest również areną wyścigów off-road’owych i rajdów konnych.5. Poczujesz się jak księżniczka na wieży

Najatrakcyjniejsze widokowo miejsca, połączone są licznymi szlakami turystycznymi. Przez teren Gminy Nowa Ruda przebiega m.in. Główny Szlak Sudecki im. M. Orłowicza, szlaki rowerowe (ponad 50 km) i szlaki narciarstwa śladowego. Te najbardziej malownicze skupiają się wokół trzech wież widokowych – wieży na Wielkiej Sowie (1015 m n.p.m.), wieży na Kalenicy (964 m n.p.m.) i ruin wieży z 1927 r. na Włodzickiej Górze (757 m n.p.m.).6. Zwiedzisz góry na dwóch deskach

Gmina Nowa Ruda ze swym bogactwem przyrodniczo-krajobrazowym pozwala zaspokajać nie tylko potrzebę wytchnienia od codzienności, ale i rozwijać pasje i przeżywać przygody.

Na terenie gminy znajdują się trzy wyciągi narciarskie – w Sokolcu, Jugowie i Przygórzu. We wsi Sokolec istniał niegdyś tor saneczkowy i skocznia narciarska. Dziś miejscowość jest centrum sportów zimowych w regionie Sudetów Środkowych. Najwyżej położona stacja znajduje się na wysokości 860 m n.p.m. Każda trasa ma po ok. 600 m długości, a kąt nachylenia stoku dochodzi do 40%. Niemal wszystkie są sztucznie dośnieżane. Ponadto w Górach Sowich znajduje się kilkanaście kilometrów tras biegowych, co sprzyja organizacji zawodów, tj. XXXVI Bieg Gwarków.

7. Staniesz oko w oko z muflonem

Nie zawiodą się także ci, którzy uwielbiają być sam na sam z przyrodą i widokiem zachodzącego słońca za dalekim horyzontem, między świerkowymi wzgórzami. Obszarową ochroną przyrody objęta jest znaczna część gminy Nowa Ruda.

Północna i wschodnia część gminy znajduje się w zasięgu Parku Krajobrazowego Gór Sowich oraz Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk „Ostoja Nietoperzy Gór Sowich”, a południowo-wschodnia część - fragmentu Obszaru Chronionego Krajobrazu „Góry Bardzkie i Sowie”. Okolice szczytu Kalenicy (964 m n.p.m.) tworzą rezerwat przyrody „Bukowa Kalenica”.

Czujne oko wypatrzyć może aż 193 gatunki zwierząt objętych ochroną gatunkową, w tym bociana czarnego, nietoperze, jeże, jastrzębie, czy salamandrę plamistą. Jednak najbardziej charakterystyczny dla tego rejonu jest muflon, przodek owcy domowej zamieszkujący Góry Sowie, a pierwotnie zasiedlający obszary od Azji Mniejszej po wschodnie obszary Iranu.

Ochroną gatunkową objętych jest łącznie 38 gatunków roślin, w tym dziewięćsił bezłodygowy i pełnik europejski.

8. Poczujesz Alpy pod butami

Gmina jest również organizatorem cyklicznych imprez sportowych, m.in. nagradzanych na przestrzeni lat - brązową, srebrnymi, a w ostatnim roku złotą Kozicą - alpejskiego Biegu na Wielką Sowę” i anglosaskiego „Biegu Niepodległości”. W tym roku na terenie gminy Nowa Ruda po raz drugi odbędzie się jeden z największych cykli maratonów rowerowych w kraju Bike Maraton i półmaraton "Super Bieg".9. Rozkoszujesz się krainą pisarzy i poetów

Istniejąca, stale modernizowana infrastruktura, pozwala na przeprowadzenie imprez kulturalnych, których organizatorem lub współorganizatorem jest niezawodne Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kł. Uroczystości odbywają się nie tylko na łonie natury, sali widowiskowej, czy w lokalnych salach wiejskich, ale także w Muzeum Ziemi Sowiogórskiej w Ludwikowicach Kł, w którym mają miejsce m.in. spotkania autorskie, koncerty, czy znany w kraju Festiwal Literacki „Góry Literatury”. Na zaproszenie mieszkanki gminy Nowa Ruda, pisarki Olgi Tokarczuk, na festiwal przybywają cenieni na całym świecie literaci, publicyści i dziennikarze.
Nie tylko pasjonaci pióra, ale i muzyki wybiorą coś dla siebie. Dużym zainteresowaniem cieszy się Triduum Bożkowskie, które przyciąga prawdziwe gwiazdy sceny muzycznej, a także Festiwal Folkloru, na który ściągają zespołu taneczne z najodleglejszych zakątków świata. Nowością która już podbiła serca turystów jest plenerowy cykl koncertów „Śpiewanie Pod Orłem”. Kliknij tu, aby sięgnąć po więcej informacji nt. ciekawych, oryginalnych wydarzeń sowiogórskich.

10. Śpisz w górskich chatach

Na turystów zafascynowanych sekretami skrywanymi przez historię regionu, jak i szukających ukojenia w niezapomnianych widokach, czekają liczne obiekty agroturystyczne, oferujące komfortowe noclegi i smaczne, regenerujące siły, domowe posiłki. Serdeczność i przyjazne nastawienie ich właścicieli sprawia, że turyści chętnie w nich odpoczywają. Powyżej Przełęczy Sokolej i w okolicach Przełęczy Jugowskiej czynne są historyczne schroniska górskie, zbudowane całkowicie z drewna.


* * *Wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska serdecznie zaprasza!

Więcej informacji w Urzędzie Gminy Nowa Ruda, ul. Niepodległości 1, 57-400 Nowa Ruda, pod nr tel. 74 872 09 27, email: badamska@gmina.nowaruda.pl

Punkt Informacji Turystycznej Urzędu Miasta Nowa Ruda, Rynek 2, 57-400 Nowa Ruda, tel.74 872 03 08, email: it@um.nowaruda.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Zamknij