Konferencja "Przyłącz się liczy się każdy oddech"

8 października br. gościliśmy w Ludwikowicach Kł. senatora RP Aleksandra Szweda, wicewojewodę Kamila Krzysztofa Zielińskiego, dyrektora Oddziału Zakładu Gazowniczego Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG) we Wrocławiu Rafała Borutko oraz ekspertkę ds zanieczyszczenia powietrza z Politechniki Warszawskiej Dominikę Muchę.

Powodem przybycia tak ważnych gości było podpisanie listu intencyjnego przez wójt Adriannę Mierzejewską i członkami zarządu PSG, dotyczącego współpracy w zakresie realizacji projektu pn. „Przyłącz się liczy się każdy oddech”. Jego głównym celem jest m.in. innymi badanie czystości powietrza i edukacja na temat wpływu zanieczyszczeń na nasze zdrowie. Do realizacji tego punktu porozumienia gminie zostało przekazane urządzenie do pomiaru jakości powietrza, które zostanie zamontowane w jednej z miejscowości.

Budowanie świadomości wśród mieszkańców o wpływie szkodliwych substancji w atmosferze ma z kolei zwiększyć zainteresowanie przyłączeniem się do sieci gazowych, które będą tworzone na bazie tzw. wysp gazu LNG. Podczas prezentacji dyrektor Borutko wspomniał o analizach budowy przyłączy w Ludwikowicach Kł. i Przygórzu. Na pytanie, czy technicznie jest możliwe wybudowanie sieci gazowej równolegle z siecią kanalizacyjną w Jugowie odpowiedział, że wymaga to dokładnej analizy, ale jak najbardziej byłoby to ekonomicznie uzasadnione. Przy okazji zachęcał do składania przez mieszkańców wniosków o przyłączenie do sieci, co dałoby podstawy do oceny zainteresowania korzystaniem z tego typu energii i tym samym opłacalności budowy sieci.

Wojewoda Kamil Krzysztof Zieliński pogratulował wójt Adriannie Mierzejewskiej za włączenie do projektu i podkreślił, że wybór gminy nie był przypadkowy, tylko w uznaniu za dotychczasowe działania ekologiczne władz gminy.

W trakcie wydarzenia mieszkańcy Gminy Nowa Ruda mieli możliwość skorzystania z bezpłatnego badania wydolności płuc.

fot.D.Sarysz/Noworudzianin

Fot. D. Sarysz/Noworudzianin