Konserwator odbiera prace przy ambonie w Woliborzu

WOLIBÓRZ. Zabytkowa ambona w kształcie łodzi, zyskała nowy blask. Jedna z niewielu takich w Polsce,  miała wiele szczęścia, że udało się ją uratować w ostatniej chwili. Poniżej pokazujemy, jak ambona i jej części wyglądały jeszcze przed rokiem.

Dziś ambona prezentuje się tak:

Drugi etap prac, z planowanych trzech, odebrała - w obecności m.in. wójt Adrianny Mierzejewskiej i proboszcza ks. Marka Bordjakiewicza - Kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Wałbrzychu, Maria Ptak.

Konserwacja barokowo-rokokowej ambony z 1780 roku w kościele filialnym pw. św. Jakuba w Woliborzu możliwe były nie tylko dzięki ogromnemu zaangażowaniu proboszcza i parafian, ale także dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w wysokości 20 000,00 zł oraz dotacji udzielonej uchwałą Rady Gminy nr 252/XXXIII/17 z dnia 18 kwietnia 2017 w wysokości 20 000,00 zł.

Mieszkańcy wsi systematycznie dbają o czystość w kościele i na cmentarzu. Wcześniejsze inwestycje w dużej części były sponsorowane przez osoby prywatne, rodziny ze wsi Wolibórz.

Jeden z witraży ufundowanych przez Rodzinę Tietz z Woliborza.

07.11.2017