Inwestycje i zakupy związane z poprawą bezpieczeństwa

Ostatnie lata to przywiązanie dużo większej uwagi do poprawy bezpieczeństwa, którego podstawowym ogniwem w gminie są Ochotnicze Straże Pożarne. Niestety, bez należytego wyposażenia nie były one w stanie utrzymać właściwego poziomu gotowości bojowej do działania. Konieczne było zatem podjęcie starań zmierzających do wymiany przestarzałego sprzętu, w tym przede wszystkim samochodów, z których kilka było użytkowanych ponad 40 lat. Dzięki staraniom o dofinansowanie, w 2017 roku wymieniliśmy wozy strażackie w Sokolcu, Nowej Wsi Kł. i Bożkowie za łączną kwotę 378 850 zł, a w 2018 roku zakupiliśmy nowy samochód dla OSP Włodowice za 204 672 zł oraz przekazaliśmy dotację na zakup wozu bojowego dla OSP Wolibórz w wysokości 344,5 tys. zł. Pomogliśmy także uzyskać dofinansowanie na jego zakup - 188 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 212 tys. zł z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, a 55 tys zł z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. W wyniku naszych starań, OSP Wolibórz końcem roku wzbogaci się o nowy samochód pożarniczy. Ważnym źródłem dofinansowania zakupu sprzętu technicznego były środki otrzymane po złożonych wnioskach do WFOŚiGW we Wrocławiu oraz do Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie.

W sumie tylko w ciągu ostatnich dwóch lat na zakup ww. sprzętu, wraz z udzielonymi dotacjami, przeznaczyliśmy ponad milion złotych.

Oprócz samochodów, w jednostkach OSP pojawiły się m.in. zestawy ratownictwa technicznego, drabiny i piły spalinowe.

Warto jeszcze dodać, że jeśli zostanie pozytywnie rozpatrzony wniosek w ramach polsko-czeskiego projektu „Razem bezpieczniej”, to wzbogacimy się o kolejny wóz bojowy i sprzęt pożarniczy o wartości 1,2 miliona zł.

Wraz z wymianą samochodów, zaistniała konieczność poprawy warunków ich garażowania oraz modernizacja zaplecza socjalnego dla strażaków ochotników. Zdecydowanie największą i jednocześnie najdroższą inwestycją była budowa nowej remizy w Bożkowie, na którą przeznaczyliśmy 1,3 miliona zł.

Poprawa warunków garażowania sprzętu nastąpiła również w remizie w Nowej Wsi Kł., poddanej termomodernizacji, a także w Sokolcu, Ludwikowicach Kł., Włodowicach i Czerwieńczycach, gdzie dzięki środkom z budżetu gminy, druhowie zakupili materiały budowlane, samodzielnie podejmując się wykonania ogromu prac remontowych.

18.10.2018 r.