Ochrona Środowiska

Dostrzegając potrzebę poprawy jakości środowiska naturalnego na terenie gminy, podjęliśmy szereg działań zmierzających do poprawy czystości powietrza oraz ograniczenia zanieczyszczenia wód powierzchniowych i gruntowych. Zakres działań podjętych w obszarze związanym z ochroną środowiska jest szeroki i dotyczy m.in. poprawy dostępności do urządzeń przeznaczonych do segregacji odpadów komunalnych, usuwania azbestu, ograniczenia niskiej emisji, montażu odnawialnych źródeł energii, budowy przydomowych oczyszczalni ścieków oraz budowy energooszczędnego oświetlenia ulicznego.

Realizacja pierwszego działania polegała przede wszystkim na zakupie dodatkowych 130 pojemników na odpady segregowane typu dzwon za łączną kwotę 125 819 zł i rozmieszczenia ich w miejscach wskazanych przez sołtysów.

a) Usuwanie azbestu

Kolejne działanie to wykonanie „Aktualizacji Inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest na terenie Gminy Nowa Ruda”, a następnie opracowanie i złożenie wniosków do WFOŚiG we Wrocławiu o dofinansowanie na ich usunięcie. W roku 2017 gmina otrzymała 35 345 zł na pozbycie się ponad 99 ton wyrobów zawierających szkodliwy azbest. Z ww. dofinansowania skorzystało 29 właścicieli nieruchomości. Rok później gmina ponownie wystąpiła z wnioskiem do WFOŚiGW we Wrocławiu i po raz drugi otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 11 479 zł, które zostało przeznaczone na usunięcie 19,98 ton azbestu. Z pomocy finansowej skorzystało kolejnych 15 mieszkańców Jugowa, Bożkowa, Bartnicy, Świerków, Ludwikowic Kł., Włodowic i Woliborza. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku osoby, które skorzystały z programu otrzymały zwrot 85% kosztów poniesionych na usunięcie wyrobów zawierających azbest. Dzięki tym działaniom, łącznie z gminy pozbyliśmy się 119,98 ton azbestu znajdującego się na 44 nieruchomościach.

b) Ograniczanie niskiej emisji

Następnym istotnym przedsięwzięciem było przystąpienie do programu pod nazwą „Ograniczenie niskiej emisji na obszarze województwa dolnośląskiego”, ogłoszonego przez WFOŚiGW we Wrocławiu. Program skierowany był do osób fizycznych tj. właścicieli, współwłaścicieli nieruchomości bądź najemców lokali komunalnych oraz wspólnot mieszkaniowych. Dofinansowaniem były objęte przedsięwzięcia związane z ograniczeniem niskiej emisji, w tym wymiana lokalnych źródeł ciepła zasilanych paliwami stałymi lub biomasą na nowoczesne źródło ciepła lub Odnawialne Źródła Energii (OZE). Wsparcie finansowe wyniosło 50% kosztów kwalifikowanych zadania.

c) Montaż instalacji odnawialnych źródeł energii. Projekt Eko Gminy.

W ramach współpracy z Gminą Głuszyca i Gminą Niechlów w 2017 roku otrzymaliśmy ze środków RPO WD 2014-2020 dofinansowanie na montaż instalacji bazujących na odnawialnych źródłach energii. Kwota dofinansowania wyniosła 1 950 610 zł i została przeznaczona na zakup i montaż instalacji do wytwarzania w gospodarstwach domowych energii cieplnej i elektrycznej, z takich źródeł jak: instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła c.w.u. oraz kotły na biomasę. W okresie od stycznia do końca maja 2018, w ramach realizacji programu, wykonano i rozliczono 32 instalacje OZE, w tym: 13 instalacji fotowoltaicznych 3 kW i 5 kW, 5 pomp ciepła powietrze-woda 2 kW, 11 pomp powietrze -powietrze 5 kW i 16 kW, 3 piece na biomasę 25kW. Koszt zakupu instalacji wyniósł 657 798 zł, z czego kwota udzielonych grantów wyniosła 544 669 zł. Łącznie, z przyznanych środków, zostanie zamontowanych na terenie gminy 106 instalacji, w tym: 37 powietrznych i gruntowych pomp ciepła, 24 kotły na biomasę i 45 instalacji fotowoltaicznych (na zdjęciu).

d) Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków

Kolejnym projektem związanym z ochroną środowiska było przystąpienie do programu budowy przydomowych oczyszczalni ścieków, przy wsparciu środków z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). Zadanie jest w trakcie realizacji, a kwota całkowita projektu wyniesie 969 720 zł, w tym dofinansowanie w wysokości 617 032 zł ze środków EFRROW, co stanowi 63,63% poniesionych kosztów. W ramach projektu zostanie wybudowanych 35 przydomowych oczyszczalni ścieków.