Kultura i ochrona dziedzictwa

Na terenie gminy znajduje się wiele obiektów służących mieszkańcom sołectw. Do obiektów tych należy zaliczyć przede wszystkim sale wiejskie, które są używane okazjonalnie, a ze względu na duże koszty ogrzewania bywają niedogrzane i ulegają degradacji. Konieczna jest zatem ich stała modernizacja oraz szukanie rozwiązań związanych ze zmniejszeniem kosztów ich utrzymania. Jednym z nich jest ich termomodernizacja. Z tego względu postanowiliśmy skorzystać z możliwości uzyskania dofinansowania na jej wykonanie.

W latach 2017-2018 przeprowadziliśmy termomodernizację Sali Myśliwskiej w Woliborzu oraz sali wiejskiej w Nowej Wsi Kł. Zakres prac obejmował przede wszystkim wymianę pokryć dachowych, termomodernizację ścian zewnętrznych i stropów, montaż pomp ciepła i pieców na pellet. Łącznie na ich wykonanie przeznaczyliśmy 1 048 009 zł, ale dzięki uzyskanemu dofinansowaniu, z budżetu gminy wydano jedynie 209 602 zł.

Podobnie jak w przypadku przedszkoli, po zakończeniu termomodernizacji, w sali w Woliborzu przeprowadziliśmy również modernizację parkietu, instalacji elektrycznej oraz ułożyliśmy kostkę brukową przed budynkiem i zleciliśmy nasadzenia zieleni. Koszt tych prac wyniósł 162 459 zł. Wcześniej, bo w roku 2015 pokryliśmy koszty modernizacji sali wiejskiej w Świerkach (101 294 zł) oraz wykonaliśmy prace modernizacyjne w sali wiejskiej w Sokolcu (19 746 zł) i Krajanowie (35 650 zł). Na realizację zadania w Krajanowie gmina uzyskała dofinansowanie z PROW w wysokości 24 999 zł. Ze względu na konieczność wykonania zaleceń wynikających z dokonanej ekspertyzy technicznej budynku sali wiejskiej w Świerkach w 2017 roku przeprowadziliśmy kolejną modernizację obiektu. Koszt prac wyniósł 111 769 zł.

Po długim okresie oczekiwania na remont, w 2018 roku przystąpiliśmy do wykonania nowej elewacji na budynku sali wiejskiej w Czerwieńczycach. W czasie modernizacji obiektu m.in. usunięto odparzony tynk, uzupełniono ubytki, zaimpregnowano mur ceglany i elementy drewniane, wymieniono uszkodzone fragmenty gzymsów, pilastrów, wytynkowano i pomalowano ściany. Ponadto pomieszczenia świetlicy wyposażono w nowe meble i sprzęty (nowe meble, rzutnik i komputer), kuchni (talerze i sztućce) oraz sali wiejskiej (nowe stoły i obrusy). Na wykonanie prac przeznaczyliśmy 359 757,02 zł, z czego dofinansowanie z PROW na lata 2014-2020 to 63,63%.

W roku 2017 przystąpiliśmy również do realizacji zadania w ramach polsko-czeskiego projektu „Zatrzymajmy się wspólnie”. Projekt ten jest współfinansowany ze środków EFRR oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis. Pracom remontowym zostały poddane kapliczki i krzyże przydrożne w Czerwieńczycach, Bożkowie, Sołectwie Sokolec i Nowej Wsi Kł. Zakres prac konserwatorskich objął m.in. oczyszczenie i uzupełnienie ubytków, wykonanie kamiennych opasek, położenie nowych tynków, itp.  koszt całkowity realizowanych prac wyniósł 143 000 zł.