Gmina Nowa Ruda Unia Europejska

Festiwal Balonowy

A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkę

Start 16:00

Miejsce dawna Kopalnia Melafiru w Świerkach

Organizator inni

Kategoria Dla rodzin

Wstęp wolny

Festiwal organizuje Świdnicki Klub Balonowy i jego założyciel Krzysztof Zapart.

Czwartego maja, niebo Gminy Nowa Ruda malowane będzie dziesiątkami balonów. Nic nie dorównuje mocy wznoszenia tej ogromnej czaszy balonu na przejrzystym niebie, kiedy te pełne wdzięku giganty opuszczają ziemię i nie można od nich oderwać wzroku. Lot balonem ma fanów na całym świecie, a International Balloon Festival jest ogromnym wydarzeniem. Jesteśmy pewni, że w Gminie Nowa Ruda zyska sympatyków i kibiców. Jest to atrakcja dla każdego, niezależnie od wieku. Widowisko oświetlonych balonów w nocy, kiedy strumień ognia i rozgrzanego powietrza wypełnia balon i unosi go w gwieździste niebo jest widokiem, którego nigdy nie zapomnisz. Nie ważne kim jesteś, nasz „Festival...” opuścisz pełen zadumy i będziesz chciał jeszcze więcej. Zapewniamy dobrą zabawę, catering na wysokim poziomie, atrakcje dla dzieci, gry i zabawy.Czym jest Międzynarodowy Balloon Festival Świerki 2018?

Jest atrakcją i miejscem zabawy dla dzieci i dorosłych w każdym wieku. Przez trzy dni, pierwszy tydzień maja przynosi zapach pieczenia przeróżnych potraw regionalnych w towarzystwie przyrody i kolorowych balonów unoszących się nad głowami widzów.EDUKACJA BALONOWA
 
Część I – dla początkujących.

Kiedy latamy i skąd?

W Gminie Nowa Ruda latamy 4 maja na terenie dawnej kopalni melafiru. Starty balonów odbędą się w godzinach popołudniowych od godz. 16:30.

Warunki wykonania lotów

Loty odbywają się z reguły o poranku około godziny 6.00 oraz późnym popołudniem około godziny 18.00 przy następujących warunkach atmosferycznych:  - prędkość wiatru poniżej 5 m/s, - brak opadów, burz, gęstej mgły.

Warunki wykonania pokazów

Pokazy balonowe będą obejmowały rozkładanie i składanie balonu, pokazy statyczne, loty na uwięzi, - prędkość wiatru poniżej 5 m/s, - brak opadów, burz, gęstej mgły.

Kto może lecieć balonem?

Dzieci: od lat 4 (jeden opiekun na jedno dziecko). Dorośli: bez ograniczeń wiekowych z wyjątkiem osób z poważnymi urazami kręgosłupa, kolan, bioder oraz kobiet w ciąży.

Jak się ubrać?

Lot balonem jest zewnętrzną formą aktywności, na którą składa się również element współpracy z załogą balonu. Możecie Państwo brać udział w przygotowaniu balonu do startu oraz pakowaniu sprzętu po locie. Zachęcamy Państwa zawsze do współpracy z nami, dzięki czemu będziecie Państwo mogli doświadczyć głębszego poznania sportu balonowego. W związku z tym wskazany strój sportowy, wygodne buty, nakrycie głowy. W balonie podczas lotu panują podobne warunki temperaturowe jak na ziemi przed startem. W czasie lotu zdarza się, że opadają z palników śladowe ilości sadzy, nie polecamy jasnych strojów.

 

Część II – dla ciekawskich.

 

Czy powłoka balonu może się zapalić od płomienia palnika?

Tworzywo, z którego wykonana jest powłoka balonu, jest impregnowane niepalnym środkiem. Można oczywiście z powodu nieuwagi, np. podczas napełniania balonu, wytopić płomieniem niewielką dziurę w dolnej części powłoki. Nie jest to wprawdzie groźne zdarzenie ale wymaga pracochłonnej naprawy. Dlatego powłoki balonów w dolnej części, najczęściej narażonej na bezpośredni kontakt z płomieniem, wykonane są ze specjalnej tkaniny o nazwie NOMEX. Wytrzymuje ona temperaturę nawet do 1300°C!

Jak się napełnia balon?

Trzeba najpierw rozłożyć powłokę. Kosz wraz z palnikiem oraz zamocowanymi wewnątrz butlami z gazem musi zostać położony w jej dolnej części. Następnie za pomocą karabinków łączy się linki nośne powłoki z linkami kosza i ramą palnika. Pompowanie powietrza odbywa się przez obszerny otwór w dolnej części powłoki. Używa się do tego celu spalinowego wentylatora znajdującego się w wyposażeniu balonu. Gdy balon jest mniej więcej w połowie napełniony zimnym powietrzem, można uruchomić palnik. Powietrze, stopniowo się ogrzewając, unosi do góry powłokę i całkowicie ją wypełnia. Dalsze ogrzewanie spowoduje start balonu.

Jak wysoko może polecieć balon?

Maksymalny pułap lotów balonów na ogrzane powietrze wynosi zwykle kilka kilometrów. Dokonano już nawet na tego tupu balonie udanego przelotu nad Mount Everestem! Przeważnie jednak podczas lotów reklamowych lata się bardzo nisko, tak aby zapewnić dobrą czytelność reklamy umieszczonej na powłoce. Podczas lotów turystycznych, ich wysokość zależy od preferencji pasażerów.

Czy na lot balonem zabiera się spadochrony?

Zazwyczaj nie. Podobnie zresztą jak w samolotach pasażerskich. Balony są jednymi z najbezpieczniejszych statków powietrznych i podczas lotów turystycznych nie są wymagane spadochrony. Wyjątek stanowią niektóre loty, np: sportowe wysokościowe i specjalne – związane z większym ryzykiem.

Jak wysoka temperatura panuje wewnątrz powłoki balonu?

Udźwig balonu zależy od różnicy temperatur pomiędzy powietrzem w powłoce, a powietrzem otaczającym. Zazwyczaj do lotu wystarcza temperatura 90 do 110°C. (zimą wystarczy nawet tylko 30 – 40°C) Powietrza nie należy jednak ogrzewać powyżej 130°C, ponieważ mogło by to spowodować uszkodzenie tkaniny powłoki. Dlatego każdy balon wyposażony jest w elektroniczny termometr informujący pilota o aktualnej temperaturze powietrza w powłoce.

Czy baloniarstwo to sport ekstremalny?

To zależy. Loty balonem kojarzą się większości ludziom z romantyczną podniebną przygodą. Balony należą do jednych z najbardziej bezpiecznych środków transportu. Loty turystyczne organizowane są jedynie przy pięknej, stabilnej pogodzie i z zachowaniem wszystkich możliwych środków ostrożności. Odrębną sprawą są natomiast loty zawodnicze, wyczynowe i pokazowe. Jak to bywa w każdym sporcie, wiążą się zwykle ze zwiększonym ryzykiem i koniecznością wykazania się przez załogę maksimum umiejętności i odwagi.

Ile waży balon?

Kompletny balon, wraz z niezbędnym wyposażeniem i paliwem potrzebnym do lotu, waży około 400 kg. Do jego sprawnej obsługi potrzebna jest 4 osobowa załoga.

Jak się transportuje balon?

Balon wraz z osprzętem, można przewozić średniej wielkości samochodem dostawczym, lub wygodniej, na specjalnej przyczepce ciągniętej przez samochód terenowy. Lądowania balonu często odbywają się w miejscach trudno dostępnych dla zwykłego samochodu.

Jak dużą odległość można pokonać balonem?

Specjalnej konstrukcji balonem, na podgrzewany hel, można wybrać się nawet w podróż dookoła świata. Balony na ogrzane powietrze służą jednak do znacznie krótszych wycieczek. Zwykle podczas godzinnego lotu, pokonuje się dystans kilkunastu czasem kilkudziesięciu kilometrów. Zapas gazu w butlach wystarcza maksymalnie na 4 godzinny lot.

Jak się ląduje balonem?

Aby bezpiecznie wylądować balonem, trzeba wybrać odpowiednie pole znajdujące się w lini jego lotu. Im wiatr jest silniejszy, tym pole musi być dłuższe, aby balon zdążył wyhamować przed przeszkodami. Po zbliżeniu się do niego, przestaje się ogrzewać powietrze w powłoce i balon łagodnie opada zatrzymując się po paru metrach lub nawet w miejscu. Powietrze z balonu wypuszcza się przez specjalny, duży otwór w jego górnej części. Lądowanie przy silniejszym wietrze dostarcza nieco więcej emocji. Zwykle kosz po zetknięciu z ziemią przechyla się mocno i jest wleczony przez kilka lub kilkadziesiąt metrów. Trzeba wtedy mocno trzymać się specjalnych uchwytów i cierpliwie czekać aż balon opróżni się całkowicie z powietrza.

Czy możliwe są nocne loty balonem?

Nocny lot balonem należy do jednych z najbardziej widowiskowych zdarzeń. Dzięki podświetleniu płomieniem palnika od wewnątrz, balon wygląda jak gigantyczny chiński lampion lub ogromna żarówka. Aby jednak taki lot był bezpieczny, trzeba tak go zaplanować, żeby lądowanie nastąpiło po nastaniu świtu.

Ile osób może lecieć balonem?

Małe balony mogą zabrać 2 osoby, trochę większe balony turystyczne od 4 do 6 osób i tych jest najwięcej, ale bywają ogromne balony zabierające do 35 osób. W naszej strefie klimatycznej najczęściej używane są balony zabierające do 6 osób. Ilość osób, jaką balon może unieść, zależy od siły nośnej balonu.

Skąd można wystartować balonem?

Aby polecieć balonem nie potrzebujemy lotniska. Wystartować można wszędzie gdzie tylko znajdziemy dogodny teren o wymiarach 50×50 metrów a nawet i mniej. Może to być łąka, boisko lub pole. Najlepiej, jeśli w pobliżu nie będzie wysokich masztów, lamp czy innych tego typu przeszkód.

Ile kosztuje balon?

Podobnie jak samochody, balony dzielimy na klasy pod względem wielkości i ceny. Mały, jednoosobowy balon sportowy o pojemności 1700 m³ kosztuje ok. 25 tys. euro. Większe turystyczne balony, powyżej 2000 m³ pojemności, mogące zabrać kilka osób, są droższe, ich ceny zaczynają się od 30 tys. euro. Oczywiście na cenę wpływa również jakość wyposażenia.
Nie bez znaczenia jest też logo, czy grafika umieszczona na powłoce. Im bardziej skomplikowana tym powłoka jest droższa. Ok. 2/3 ceny całego systemu balonowego przypada na powłokę.

Czy można sterować balonem?

Sterowanie balonem polega na zmianie wysokości lotu. Balon leci z wiatrem, a wiatr na różnych wysokościach wieje w różnych kierunkach. Zazwyczaj różnica między kierunkiem wiatru przy ziemi, a na 1000 metrach waha się od 15° do 60°. Dzięki temu można kontrolować kierunek lotu. Czasami warunki atmosferyczne umożliwiają lądowanie w miejscu startu balonu. Zdarza się to jednak niezwykle rzadko, a różnica w kierunkach wiatru musi wynosić powyżej 180°.

Dlaczego balon lata?

Balon unosi się, bo jest lżejszy od powietrza. Powietrze znajdujące się w powłoce balonu po podgrzaniu ma mniejszą gęstość niż powietrze ją otaczające. Dzięki temu jest lżejsze, a to pozwala na uniesienie się w górę.

Jaka temperatura panuje wewnątrz powłoki balonu?

Siła nośna balonu zależy od różnicy temperatury wewnątrz i na zewnątrz powłoki balonu. Latem jest cieplej, więc i temperatury w powłoce muszą być wyższe, nawet do 110°C, zimą przy niższych temperaturach wystarczy podgrzać powlokę do 60°C by uzyskać te samą siłę nośną, co latem. Każdy balon posiada czujnik temperatury, dzięki któremu pilot kontroluje temperaturę wewnątrz powłoki. Nie należy przekraczać 130°C, gdyż można w ten sposób przegrzać tkaninę powłoki.

Jakiego paliwa używa się w balonie?

Do ogrzania powietrza w powłoce balonu używa się gazu propan-butan, bądź propanu technicznego. Rozpylany za pomocą specjalnego palnika pali się niebiesko-czerwonym płomieniem. W zależności od wielkości balonu i warunków atmosferycznych, podczas godzinnego lotu zużywa się od 70 do 100 litrów gazu. W lotach sportowych znacznie więcej.

Z czego zbudowany jest balon?

Pozornie, budowa balonu nie uległa zmianie od ponad 300 lat. Kosze wyplatane są z wikliny lub rattanu, a wykończenia wykonane są ze skóry. Nie wynaleziono doskonalszego materiału, który byłby równie trwały, lekki, estetyczny i łatwy w naprawie i konserwacji. Jeżeli chodzi o paliwo i powłokę to tu zaszły rewolucyjne zmiany. Pierwsze balony gazowe napełniane były wodorem, potem ze względu na jego łatwopalność zastąpiono go helem. Dziś balony gazowe to rzadkość ze względu na bardzo drogi hel. Paliwem balonów na ogrzane powietrze jest ogólnodostępny propan-butan. W koszu znajdują się butle, spełniające najwyższe normy bezpieczeństwa, o pojemności od 40 do 80 litrów. Palniki podgrzewające powietrze wykonane są z odpornej na temperatury stali szlachetnej. Powłoka wykonana jest z bardzo trwałych i niepalnych tkanin poliestrowych lub poliamidowych.

Jak wysoko można polecieć balonem?

Rekord wysokości lotu balonem na ogrzane powietrze wynosił do niedawna 19,8 km. Ustanowiony w 1988 roku przetrwał do 2005, gdy został pobity przez indyjskiego milionera, Vijaypat Singhania, który wzniósł się na wysokość 21km. Loty turystyczne odbywają na ogół do wysokości 2000-3000 metrów, ale prawdziwą atrakcją może być lot na malej wysokości, tuż nad dachami kamienic krakowskiego Rynku Głównego!
Albo nad jeziorami na Kaszubach…

Jak dużą odległość można pokonać balonem?

Zależy to przede wszystkim od ilości paliwa i prędkości wiatru. Zazwyczaj latamy z prędkością nieprzekraczającą 20 kilometrów na godzinę tj. trochę ponad 5m/s. Paliwa wystarcza na ok.3-4 godziny lotu.

Jakie są optymalne warunki do lotów balonem?

Optymalne warunki pogodowe dla uprawiania baloniarstwa to słaby wiatr – najlepiej 2-3 m/s (4-6 kts), brak takich zjawisk pogodowych jak burze, opady deszczu lub śniegu, termiki itp. Tak, więc pogoda musi być stabilna. Najlepsze warunki do latania dają układy wyżowe. Niskie ciśnienie barometryczne i wysoka temperatura powietrza nie są mile widziane, gdyż nieco ograniczają nośność balonu. Dobrze jest, jeśli kierunek wiatru znacznie zmienia się z wysokością. Daje nam to duże pole manewru. Łatwiej na przykład wtedy dolecieć do zaplanowanego miejsca lądowania.
Latem możemy planować latanie wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. W godzinach południowych występują silne podmuchy wiatru związane z termiką, co uniemożliwia bezpieczne wykonanie lotu. Zima natomiast, to pora roku, kiedy możemy latać cały dzień.

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Zamknij