Odbiór śmieci w 2021 r. - pytania i odpowiedzi

1 stycznia 2021 r. zmienił się sposób odbioru odpadów z terenu Gminy Nowa Ruda. Do końca stycznia usunięte zostaną kontenery, tzw. dzwony, przy których zalegały śmieci, a odpady będą odbierane bezpośrednio z terenu posesji mieszkańców.

Gdzie zostawiać worki z odpadami?

Worki z odpadami należy umieścić na terenie swojej posesji, ale w miejscu widocznym i ogólnodostępnym.

Kiedy wystawić worek z odpadami?

Worki najlepiej wystawić w wieczór poprzedzający dzień odbioru odpadów. Worki mogą być odebrane już od godz. 6tej rano.

Kto będzie odbierał odpady?

Odpady z posesji będzie odbierał NUK Sp. z o.o. (Noworudzkie Usługi Komunalne)

Czy odbiór odpadów będzie droższy?

Gmina Nowa Ruda przeprowadziła dwa przetargi na odbiór odpadów, aby wyłonić jak najtańszego wykonawcę. Do przetargu zgłosił się tylko NUK, który zaproponował następujące stawki:

Czy w związku z tym będę płacił więcej za wywóz śmieci?

Nie. Cena dla mieszkańca pozostaje bez zmian. Różnicę w cenie (nadwyżkę) dopłaca gmina tak, aby dla mieszkańca stawka pozostała niezmienna. Według dzisiejszych szacunków gmina w 2021 r. dopłaci za wywóz odpadów ok. miliona złotych.

Skąd wezmę nowy worek?

Podczas odbioru odpadów z posesji, firma NUK pozostawia nowe worki w tym samym miejscu. Worki do segregacji (plastik, szkło, papier) można również bezpłatnie odbierać w siedzibie Noworudzkich Usług Komunalnych Nowa Ruda, ul. S. Żeromskiego 2 (Biuro Obsługi Klienta), tel. 74 872 23 88 wew. 28. Worki nie mają kodów kreskowych.

Mieszkam w wielorodzinnym budynku komunalnym. Gdzie mogę trzymać worki z odpadami między terminami odbioru odpadów?

Budynki komunalne, w 100% zarządzane przez Gminę Nowa Ruda będą zaopatrzone w zbiorcze kontenery do przechowywania worków. Adresy budynków: Dzikowiec 87, Bożków 89b, Jugów, ul. Główna 99, ul. Grzybowska 16, ul. Małachowskiego 37, ul. Pniaki 13, Ludwikowice Kł., ul. Główna 51, 92, 127, Świerki 70a, 70b, 129, Włodowice 36, 59, Wolibórz 116, Wolibórz 153.

Mieszkam w wielorodzinnym budynku, w którym jest wspólnota (mieszkania gminne i prywatne/ wykupione). Gdzie mogę trzymać worki z odpadami między terminami odbioru odpadów?

Decyzją mieszkańców ustala z własnym zarządcą czy wyznaczyć takie. Jeśli taka będzie wola mieszkańców, ustala się z zarządcą miejsce gromadzenia worków.

Nie zdążyłem wystawić worka z odpadami. Gdzie mogę go oddać po terminie?

Mieszkańcy Gminy Nowa Ruda, na podstawie dowodu osobistego, mogą oddać odpady w każdym terminie w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Niepodległości 45C (obok stacji Orlen) w Nowej Rudzie. Odpady należy oddawać w workach, jak przy odbiorze z posesji. Wyjątkiem są odpady z worka żółtego, które oddając na PSZOK należy podzielić dodatkowo na plastik, metal i opakowania wielomateriałowe.

Mam uwagi co do częstotliwości lub sposobu odbioru odpadów. W jaki sposób mogę je zgłosić?

Częstotliwość może ulec korekcie, jeśli będzie takie zapotrzebowanie ze strony mieszkańców. Wszelkie uwagi można składać na formularzu dostępnym na stronach internetowych oraz w siedzibie Gminy Nowa Ruda.

Gdzie znajdę więcej informacji na temat segregacji odpadów?

Na stronie www.gmina.nowaruda.pl utworzono specjalną zakładkę Strefa Mieszkańca -> Śmieci-Segregacja-Odbiór.