Inwestycje zakończone w 2023 r.

Szanowni Państwo, ostatnie miesiące przyniosły zakończenie największych inwestycji minionych lat. W Bożkowie dzieci korzystają już z nowoczesnego przedszkola i żłobka, którego warunki nie odbiegają od standardów wielkomiejskich. Mieszkańcy Jugowa mogą przyłączać się do, przez wiele lat wyczekiwanej, kanalizacji, a droga przez wieś doczekała się remontu. Wartość prac w obrębie tych trzech zadań przekroczyła 20 mln zł. To zdecydowanie najważniejsze zakończone inwestycje, choć było ich o wiele więcej.

Na terenie gminy za ok. 18 mln zł:

– wyremontowano drogi gminne: w Dworkach, Jugowie (Jana i Olimpijska), Koszynie (centrum), Bożkowie (3 drogi i budowa chodnika przy szkole), Woliborzu (5 dróg), Włodowice-Krajanów,

– przebudowano ścieżkę pieszą między ul. Piastowską a peronem stacji kolejowej w Ludwikowicach Kł.,

– przebudowano mosty w Czerwieńczycach i we Włodowicach,

– wybudowano 10 nowych placów (Koszyn centrum, Dzikowiec Kolonia, Jugów Pniaki, Ludwikowice Kł. przy boisku, Przygórze przy sali wiejskiej, Sokolec przy sali wiejskiej, Sokolica przy sali wiejskiej, Bartnica okolice stacji kolejowej, Włodowice okolice przedszkola, Wolibórz przy remizie),

– powstało boisko wielofunkcyjne w Czerwieńczycach,

– wykonano nową elewację sali wiejskiej w Świerkach,

– postawiono ponad 20 nowych wiat śmietnikowych przy budynkach wielorodzinnych,

– rozbudowano świetlicę wiejską w Koszynie,

– przebudowano skwer przy Klubie Seniora w Jugowie,

– wyremontowano infrastrukturę na Górze Trzech Krzyży w Jugowie,

– zagospodarowano teren wokół nowoczesnego żłobka w Bożkowie.

Większość z ww. otrzymała znaczące wsparcie rządowe. To jednak nie koniec. W ostatnich tygodniach otrzymaliśmy pozytywne decyzje w sprawie pozyskanego dofinansowania na wnioskowane projekty. 11 mln zł wpłynie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i Rządowego Funduszu Polski Ład na:

– przebudowę drogi gminnej w Woliborzu (okolice kościoła, szkoły, boiska),

– budowę boiska sportowego w Przygórzu,

– zmodernizowano boisko Orlik w Bożkowie,

– modernizację dróg oraz budowę oświetlenia ulicznego w kilku miejscowościach.

Ponadto, dzięki licznym rozmowom i współpracy gminy z powiatem, Powiat Kłodzki wnioskował o wsparcie w wysokości 9 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład, na przebudowę dwóch dróg: w Przygórzu (Zatorze) i Dzikowcu (Dzikowiec-Koszyn). Ze skutkiem pozytywnym. Prace powinny ruszyć w przyszłym roku.

Gminie natomiast udało się pozyskać 3 mln zł w ramach Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład na kilka kolejnych zadań:

– modernizację sali wiejskiej Jugowianka,

– budowę zaplecza szatniowo-sportowego przy boisku, z którego korzysta LZS Burza Dzikowiec,

– remont zaplecza szatniowo-sportowego przy boisku, z którego korzysta Klub Piłkarski Słowianin Wolibórz,

– remont i wyposażenie sali wiejskiej w Dzikowcu.

Gmina ubiega się także o 2 mln zł na przebudowę trzech dróg w miejscowościach Sokolec, Dzikowiec i Ludwikowice Kł. Dofinansowanie będzie pochodziło z dwóch źródeł: unijnego w ramach programu PROW, gdzie wysokość dofinansowania wyniesie 63,63% oraz z budżetu rządowego przeznaczonego na remont dróg transportu rolnego. Oba programy realizowane są poprzez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Wartość inwestycji sięga niemal 3 mln zł. Jedna z tych dróg, prowadząca do zalewu w Dzikowcu, została przekazana w tym roku Gminie Nowa Ruda przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Trwają także dalsze czynności związane z budową hali sportowej w Ludwikowicach Kł., remontem zapory i zagospodarowaniem przestrzeni wokół zbiornika wodnego w Dzikowcu oraz remontem basenu w Jugowie. Za wsparcie dziękuję niezmiennie parlamentarzystom, samorządowcom, radnym Rady Gminy i sołtysom, a za realizację zadań – pracownikom Urzędu Gminy.

Wójt Gminy Nowa Ruda

Adrianna Mierzejewska