Krajowy Rejestr Kół Gospodyń Wiejskich

Dnia 29 listopada br. weszła w życie ustawa regulująca działalność Kół Gospodyń Wiejskich. W myśl nowych przepisów Koła Gospodyń Wiejskich mogą dokonać jego wpisu do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich. Z chwilą dokonania wpisu KGW nabędzie osobowość prawną i tym samym będzie mogło ubiegać się o dotacje celowe na realizację zadań zdefiniowanych w ww. ustawie.

Rejestrację KGW należy dokonać w siedzibie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - biuro powiatowe w Kłodzku, ul. Grunwaldzka 2, 57-300 Kłodzko (tel.: 74 865 40 74 ).

Najważniejsze kroki, jakie należy poczynić w celu dokonania rejestracji koła i uzyskania wsparcia finansowego w formie dotacji celowej:

1. Założenie koła liczącego co najmniej 10 osób, które ukończyły lat 18, a miejscem ich zamieszkania jest wieś będąca terenem działalności koła.
  2. Wyłonienie tzw. Komitetu Założycielskiego, który do czasu otrzymania decyzji o wpisie wykona wszystkie czynności związane z rejestracją.
  3. Złożenie  wniosku w ARiMR o wpis do rejestru w biurze powiatowym.
  4. Założenie konta bankowego po otrzymaniu decyzji o rejestracji koła.
  5. Do 27 grudnia br. złożenie wniosku o przyznanie pomocy w biurze powiatowym ARiMR.

Załączniki :

Dotyczące  dokonania rejestracji koła gospodyń

- Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich

- Wzór uchwały o wyborze Komitetu Założycielskiego

- Wniosek o wpis koła gospodyń wiejskich do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich

- Załącznik do wniosku o wpis koła gospodyń wiejskich do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich

- Wzorcowy statut

Dotyczące wniosku o przyznanie pomocy finansowej

- wniosek o przyznanie pomocy finansowej

- wzór uchwały o wyborze zarządu koła

Informacji na temat rejestracji kół można uzyskać od:

- pełnomocników ds. KGW w ARiMR - biuro powiatowe w Kłodzku, ul. Grunwaldzka 2,  tel.74 865 40 74

- pracownika Referatu Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Gminy Nowa Ruda, ul. Niepodległości 4, tel. 74 872 09 33

- na stronie www.arimr.gov.pl

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 9 listopada 2018 roku  o kołach gospodyń wiejskich.