Najlepsze Inicjatywy Społeczności Lokalnych 2019

W Gminie Nowa Ruda zakończyły się realizacje projektów  dotyczących  XV Edycji Powiatowego Konkursu „ Najlepsze Inicjatywy społeczności lokalnych” w ramach programu „ Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego w powiecie kłodzkim”.
Przypomnijmy, iż w czerwcu br. siedem sołectw naszej gminy  otrzymało dofinansowanie  na realizację swoich pomysłów. Poniżej prezentujemy informacje na temat realizacji wszystkich projektów.

Sołectwo Bożków
Tytuł projektu: ,, Modernizacja Sali Wiejskiej”
Realizacja projektu polegała na modernizacji i doposażeniu pomieszczeń sali wiejskiej.

Otrzymaną z powiatu kwotę dofinansowania sołectwo przeznaczyło na zakup wyposażenia kuchni oraz sali wiejskiej. Realizacja projektu przyczyniła się także do zaktywizowania społeczności lokalnej, która czynnie i z dużym zaangażowaniem brała udział we wszystkich pracach począwszy od planowania po wykonanie wszystkich prac remontowych.
Źródła finansowania :
- dofinansowanie powiatu – 2500,00 zł
- środki z budżetu gminy -  8816,14 zł
- środki własne sołectwa, środki od sponsora 1250,00 zł

Sołectwo Dzikowiec
Tytuł projektu: Salę sportową modernizujemy z przyjemnością w jej kuchni gotujemy – Etap II
Otrzymaną kwotą dofinansowania sołectwo przeznaczyło na kolejny etap modernizacji oraz doposażenia kuchni sali wiejskiej. Ze środków dotacji zakupiono profesjonalny stół gastronomiczny. Podobnie jak w ubiegłym roku nieocenionym okazało się zaangażowanie mieszkańców, którzy sami wykonali wszystkie prace remontowe.
- dofinansowanie powiatu – 2500,00 zł
- środki z budżetu gminy -  6637,15 zł zł
- środki własne sołectwa, środki od sponsora 4686,00  zł

Sołectwo Nowa Wieś Kł.
Tytuł projektu: ,,Ukwiecone zakątki”
Otrzymaną kwotę dofinansowania w wysokości 700,00 zł sołectwo przeznaczyło na zakup donic ogrodowych oraz kwiatów . Zaaranżowana przez mieszkańców  strefa zieleni  poprawiła wizerunek i estetykę sołectwa.
- dofinansowanie  powiatu - 700,00 zł
- środki z budżetu gminy -   324,27 zł
- środki własne sołectwa  koszty osobowe - 300,00 zł

Sołectwo Sokolec
Tytuł projektu: ,,  Sokolec to przepiękna okolica mieszkańców rozpieszcza, a turystów swym pięknem chce zachwycać ” -etap II
Projekt obejmował doposażenie placu zabaw w nowe urządzenia zabawowe oraz elementy małej architektury. Nowe elementy placu zabaw zakupione zostały ze środków budżetu gminy natomiast elementy małej architektury i materiały budowlane potrzebne do ich montażu zakupione zostały ze środków dotacji. Realizacja II etapu  projektu miała na celu zwiększenie walorów rekreacyjnych oraz estetycznych sołectwa.
- dofinansowanie  powiatu –  1797,87 zł
- środki z budżetu gminy -   5623,00  zł
- środki własne sołectwa  koszty osobowe - 300,00 zł

Sołectwo Włodowice
Tytuł projektu: Na siłowni plenerowej bezpieczniej
W ramach realizacji  zadania zakupiono i zamontowano słupki blokujące, które umiejscowione zostały w obrębie siłowni plenerowej. Realizacja projektu poprawiła warunki bezpieczeństwa osób korzystających ze strefy rekreacyjnej.
- dofinansowanie  powiatu –  1000,00 zł
- środki z budżetu gminy -  949,85  zł
- środki własne sołectwa oraz otrzymane od sponsora – 250,00 zł

Sołectwo Świerki
Tytuł projektu: ,,Zielony zakątek wizytówka naszej wsi ”
W wyniku realizacji zadania  mieszkańcy obsadzili kwiatami i krzewami teren, który dotychczas był zaniedbany i porośnięty trawą. Wykonanie nasadzeń pozwoliło stworzyć w tym miejscu  efektowną  przestrzeń, która poprawiła wizerunek i estetykę sołectwa.
- dofinansowanie  powiatu –  845,36 zł
- środki z budżetu gminy -   776,01 zł
- środki własne sołectwa oraz otrzymane od sponsora – 375,00 zł

Sołectwo Wolibórz
Tytuł projektu „O przestrzeń Woliborską zadbamy- nowe ławki i kosze na śmieci  w naszej wsi poustawiamy”
Otrzymaną kwotę dofinansowania sołectwo przeznaczyło na zakup ławek parkowych oraz koszy na śmieci. Realizacja zadania  pozytywnie wpłynęła na wizerunek sołectwa, pozwoliła na stworzenie „strefy wypoczynku” dla mieszkańców i turystów licznie  odwiedzających tereny naszej  gminy.
- dofinansowanie  powiatu – 2500,00 zł
- środki z budżetu gminy  -   4085,00 zł