Podsumowanie dokonań w obszarze kultury

Do dotychczasowej długiej listy imprez cyklicznych organizowanych w gminie dołączyło w ostatnim czasie wiele nowych wydarzeń takich jak: Śpiewanie pod Orłem, Gminny Przebierany Bal Karnawałowy dla dzieci, Bieg Wilczym Tropem, Zlot Klasyków, Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora CKGNR, Bieg Gwarków, Plenery Malarskie i Senioralny Przegląd Pieśni Biesiadnych.

Oprócz przygotowywania i przeprowadzenia licznych warsztatów stacjonarnych i plenerowych dla dzieci podczas wakacji i ferii zimowych, zwiększyliśmy liczbę sekcji sportowych i artystycznych.

Zajęcia te skierowane były nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale również do dorosłych. Dla przykładu przy CKGNR funkcjonuje chór „Kołczanki”, odnoszący sukcesy na przeglądach śpiewaczych na całym Dolnym Śląsku. Sekcje wzbogacono o indywidualną naukę gry na skrzypcach i pianinie, sekcję filmową oraz zajęcia fitness (trampoliny, piloxing, fitball, fit kids, zdrowy kręgosłup).

Współuczestniczyliśmy także przy organizacji wielu ważnych wydarzeń o charakterze kulturalnym, tj. Powiatowej Wystawie Stołów Wielkanocnych, Festiwalu Folkloru oraz Festiwalu Literackiego Góry Literatury, który oglądało - tylko za samym pośrednictwem Facebook.com - do 30 000 odbiorców tygodniowo. Warto dodać, że właśnie za organizację tego wydarzenia CKGNR otrzymało wyróżnienie w Plebiscycie Muflony 2017.

Na terenie gminy poszerzamy systematycznie także ofertę i docieramy z nią do coraz większej liczby odbiorców. Dla porównania w 2014 roku zorganizowano 186 imprez dla 13 866 uczestników, a w 2017 roku – 391 imprez dla 16 300 uczestników.

Funkcjonująca w strukturze Centrum - Biblioteka Publiczna Gminy Nowa Ruda, prowadziła działalność bieżącą w siedzibie głównej w Ludwikowicach Kł. oraz w 6 filiach w całej gminie, w tym w dwóch nowoutworzonych w 2017 roku (Woliborzu i Świerkach), co jest ewenementem na całą Polskę. Biblioteki w Przygórzu i Ludwikowicach Kł. poddano gruntownym remontom.

Biblioteka, oprócz bieżącej działalności, organizowała również spotkania autorskie, prowadziła liczne warsztaty, kursy i lekcje biblioteczne skierowane głównie do szkół podstawowych oraz seniorów.