Bieg Tropem Wilczym 2020
W niedzielę, 1 marca punktualnie o 12.00 wystartował w Woliborzu Bieg Tropem Wilczym. Bieg o symbolicznej długości 1963 m rozegrano w pięknych okolicznościach przyrody, na Lawendowym Polu w Woliborzu.
Jak zauważyła prowadząca wydarzenie radna powiatowa Joanna Walaszczyk bieg zgromadził zarówno dorosłych, jak i dzieci, tych którzy biegają na co dzień i tych, którzy robią to sporadycznie. Łączyło ich jedno: wszyscy przybyli w celu oddania hołdu Żołnierzom Wyklętym.
Po biegu delegacja złożona z osób zaangażowanych w organizację biegu przeszła na cmentarz, gdzie złożyła wiązankę na grobie żołnierzy Armii Krajowej biorących udział w walkach II wojny światowej.
W imieniu organizatora lokalnego – Urzędu Gminy Nowa Ruda, Wójt Adrianna Mierzejewska pragnie podziękować za zaangażowanie i pracę całemu komitetowi organizacyjnemu, a w szczególności:
Stanisławowi Wasłowiczowi za wyznaczenie trasy
Sołtysowi wsi Wolibórz, Wojciechowi Kuterze i Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich za pyszny poczęstunek
Annie Kozioł za zaangażowanie i opiekę nad wolontariuszami
Wspaniałym wolontariuszkom: Borek Milenie, Kazimierczak Amelii, Kózce Kindze Nicoli, Łabie Malwinie Weronice, Peszko Julii Nataszy, Ślipskiej Wiktorii i Kozioł Wiktorii
Bożenie i Krzysztofowi Wieczorkom za zaangażowanie i przekazanie nagród – upominków dla najmłodszych uczestników biegu
Danucie Radzik – Dyl zastępcy kierownika Referatu Oświaty i Spraw Społecznych za pracę, zaangażowanie i czas poświęcony na koordynację działań.
Aktywnej Nowej Rudzie za „fajerwerki” na mecie i profesjonalne poprowadzenie rozgrzewki
Strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej za zabezpieczenie medyczne i pomoc
Wszystkim uczestnikom i kibicom za wspaniała atmosferę!
Do zobaczenia w przyszłym roku!
Historia biegu:
W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.
W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.
3 marca 2019
W 2019 roku w Biegu wzięło udział ok. 75 000 uczestników z 365 miast: ok 300 miast-partnerów, 6 miast zagranicznych (Melbourne, Nowy Jork, Chicago, Sydney, Wiedeń, Wilno), 50 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 7 misji wojskowych za granicą (Afganistan, Bośnia i Hercegowina, Irak, Kosowo, Łotwa, Republika Środkowoafrykańska, Rumunia), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze z USA, Węgier, Danii, Ukrainy itd.
W zbliżającej się VIII edycji Biegu Tropem Wilczym, która odbędzie się 1 marca 2020 roku, ambicją organizatorów będzie zorganizowanie Biegu w ponad 370 miastach, gdzie Tropem Wilczym pobiegnie ok. 75 000 biegaczy. W ramach projektu odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast, dodatkowo każdy z lokalnych partnerów uzupełni scenariusz o dodatkowe dystanse, wydarzenia i atrakcje.
Edukacja:
Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.
Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.
Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik „Olech” poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.
więcej na:
https://tropemwilczym.org/