Uroczyste otwarcie klasopracowni językowej i świetlicy w szkole w Jugowie

W środę, 11 grudnia 2019 r. miało miejsce uroczyste otwarcie klasopracowni językowej oraz świetlicy szkolnej w Jugowie. Oba pomieszczenia zostały gruntownie zmodernizowane i przystosowane do potrzeb korzystających z nich na co dzień młodych ludzi.
Pieniądze na realizację Wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska pozyskała dzięki rzetelnie napisanemu wnioskowi o dotację celową na sfinansowanie zadania pod nazwą „Zakup wyposażenia klasopracowni językowej oraz świetlicy szkolnej w szkole podstawowej nr 1 w Jugowie”. Dominika Marczak, pracownik Referatu Inwestycji i Zagospodarowania Przestrzennego wraz ze swoim kierownikiem Pawłem Szafranem przygotowali wniosek, a decyzją Ministra Finansów gmina otrzymała 50 000 zł dofinansowania. Drugie tyle wójt Adrianna Mierzejewska zabezpieczyła w budżecie gminy.
W czasach gwałtownego rozwoju technologicznego możliwe jest wykorzystywanie innowacyjnych metod w nauczaniu. Jednymi z nich są pracownie językowe, w których wykorzystuje się innowacyjne systemy multimedialne usprawniające i uprzyjemniające naukę.
Klasopracownia zyskała nowocześnie wyposażone stanowiska dla dwudziestu pięciu uczniów. Zaopatrzone są one w mikrofon, słuchawki i monitor. Wszystko po to, by ułatwić dzieciom i młodzieży naukę języków obcych. Taka pracownia językowa skutecznie skupia uwagę uczniów i sprawia, że chętniej podchodzą oni do wykonywania ćwiczeń. Pozwala na swobodny i głośny trening wymowy, doskonalenie mowy dzięki dialogom, a także przełamywanie wstydu i oporu przed rozmowami w obcych językach. Pracownia językowa z zastosowaniem nowoczesnych technologii daje doskonałe efekty w rozwoju uczniów, ułatwia zapamiętywanie przez nich wielu informacji, a także zachęca do intensywnej pracy.
Monitor interaktywny, ergonomiczne umeblowanie i stacjonarny komputer zarządzający pracownią to niektóre z elementów stanowiących o nowoczesności i możliwości zapewnienia komfortu nauki dzieciom.

W ramach realizacji drugiej części zadania, tj remontu świetlicy szkolnej wykonane zostały niezbędne prace modernizacyjne sali. Zakupiono nowoczesne i spełniające najwyższe standardy meble do świetlicy, tj. szafy, regały, stoliki, pufy, wieszaki, krzesła. Istotnym elementem w rozwoju dzieci jest również zabezpieczenie im estetycznego i przyjaznego dl nich otoczenia, stąd podczas realizacji tego zadania nie mogliśmy pominąć zakupu i wyposażenia świetlicy w elementy dekoracyjne: dywany i dekoracje ścienne. Szczególny jednak nacisk położony został na elementy edukacyjno- zabawowe: sztalugi, gry edukacyjne, klocki, karty prac, itp. Wiemy, że zrównoważony rozwój dzieci umożliwia im rozwijanie własnych kompetencji oraz przygotowuje do życia w społeczeństwie. Poprzez odpowiednią stymulację dzieci zbierają pozytywne doświadczenia, uczniowie poznają nowe możliwości i rozwiązania, a co najważniejsze uczą się jak najlepiej wykorzystać zdobytą wiedzę w przyszłości. Mamy nadzieję, że realizacja tego zadania ułatwi również pracę pedagogów, którzy wykorzystają sprzęt do nie tylko do realizacji programów nauczania.
Życzymy wszystkim przyjemnej nauki i wypoczynku w wyremontowanych salach.

Serdecznie dziękujemy dyrekcji szkoły w osobach, Artur Chorzępa i Magdalena Kazimierczak za współpracę przy realizacji zadania.
Dziękujemy również za przygotowanie dzisiejszej uroczystości, w której udział wzięli: Poseł na Sejm RP Marcin Gwóźdź, Burmistrz Jaworzyny Śląskiej Grzegorz Grzegorzewicz, Skarbnik Gminy Nowa Ruda Urszula Brzóska, Kierownik Referatu Oświaty i Spraw Społecznych Izabela Słowek-Chorób, Kierownik Referatu Inwestycji i Zagospodarowania Przestrzennego Paweł Szafran ze swoim zastępcą Dominiką Marczak, Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Jugów Gabriel Grobelny, przewodnicząca Rady Gminy Nowa Ruda Bożena Sołek-Muzyka, Radny Gminy Nowa Ruda Marcin Antosik, Sołtys Jugowa Bogusława Tarassow, wraz z członkiem rady sołeckiej Bogdanem Muzyką, przedstawicielka Klubu Seniora WRZOS z Jugowa Halina Borger, reprezentacja młodzieży z tutejszej szkoły w osobach samorządu uczniowskiego. Wszystkim przybyłym na wydarzenie serdeczne podziękowania składa Wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska.