RELACJA: Połączył ich św. Franciszek

"Dzięki życzliwości władz gminy Somonino, dyrekcji Szkoły w Egiertowie oraz przychylności władz gminy Nowa Ruda, my przedstawiciele Zespołu Szkół nr 2 w Ludwikowicach, nauczyciele i uczniowie oraz przedstawiciel ZSI w Bożkowie, mieliśmy zaszczyt i przyjemność uczestniczyć w doniosłej uroczystości nadania imienia jednej z kaszubskich szkół.

Gmina Somonino jest gminą partnerską gminy Nowa Ruda. Właśnie w gminie Somonino, we wsi Egiertowo, Szkoła Podstawowa otrzymała imię Świętego Franciszka z Asyżu. Nikogo pewnie nie trzeba przekonywać, jak niezwykły jest to święty! Tym bardziej jesteśmy dumni, bo Święty Franciszek z Asyżu od czternastu lat jest naszym, Szkoły Podstawowej w Ludwikowicach, patronem. Uroczystość nadania imienia naszej szkole, choć zapisana głęboko w sercach i w pamięci, zbladła jak kartki w zeszycie. Dlatego też z wielkim rozrzewnieniem i radością uczestniczyliśmy w ważnej uroczystości zaprzyjaźnionej już z nami szkoły w Egiertowie! Cieszymy się, że daleko na Kaszubach jest bliska nam imieniem patrona szkoła, że będziemy mogli wymieniać się pomysłami, doświadczeniami, że dzięki planom władz obu gmin będziemy się odwiedzać.

W Somoninie, w Egiertowie spotkaliśmy bliskich nam ludzi, przeżyliśmy wspaniałe chwile. Podczas dwudniowego pobytu, dzięki ogromnej życzliwości i uprzejmości władz gminy, pani dyrektor Iliady Kwaszyńskiej i nauczycieli z Egiertowa, mieliśmy możliwość zapoznania się z historią Kaszub, zachwycaliśmy się ich bogatymi tradycjami, zwiedziliśmy również Gdynię, Sopot oraz Szymbark. Zobaczyliśmy nasze piękne morze!

Pomimo dzielącej nas bardzo dużej odległości, czuliśmy bliskość i porozumienie – połączył nas ten sam patron, a tym samym zbliżone poglądy, przekonania, idee, które chcemy w ramach dalszej współpracy pielęgnować.

Z franciszkańskim pozdrowieniem Pokój i dobro

Zespół Szkół nr 2 - Szkoła Podstawowa im. Św. Franciszka z Asyżu w Ludwikowicach