Gmina Nowa Ruda pomaga branży gastronomicznej i turystycznej

Z inicjatywy Adrianny Mierzejewskiej do Rady Gminy Nowa Ruda wpłynęły projekty uchwał, które zakładają pomoc dla branży gastronomicznej i turystycznej.

W odpowiedzi na apel przedsiębiorców przygotowany został program zwolnienia z pierwszej raty opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży oraz przedłużenia terminu wniesienia drugiej i trzeciej raty tej opłaty do końca br.

W ramach podatku od nieruchomości, na podstawie proponowanych zapisów projektu uchwały, proponuje się wprowadzić - za okres styczeń-marzec 2021 r. -  zwolnienia z podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej przez przedsiębiorców będących podatnikami podatku od nieruchomości, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych  z powodu COVID-19 w zakresie:

1. usług hotelarskich w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych (Dz.U. z 2020 r., poz. 2211) lub

2. usług ujętych w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 49.39.Z – działalność kolejek linowych naziemnych, kolejek linowych, wyciągów orczykowych i wyciągów narciarskich.

Ulga będzie udzielana na wniosek przedsiębiorcy.

Uchwały zostaną podjęte podczas najbliżej sesji Rady Gminy Nowa Ruda w miesiącu lutym. Jak podkreśla wójt Adrianna Mierzejewska, przedłożenie projektów uchwał możliwe jest w związku z możliwością zastosowania przepisów znowelizowanej ustawy „O szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19”.