Turystyka bez granic. Konferencja Turystyczna relacja

logo

24 kwietnia 2023 r. w Galerii Ludwikowice odbyła się Konferencja Turystyczna, zorganizowana przez Gminę Nowa Ruda we współpracy z czeskim partnerem miastem Broumov.

W ramach działania uczestnicy (70PL,30CZ) wysłuchali dwóch prelekcji o tematyce polsko-czeskiego pogranicza. Pierwsza prelekcja Jacka Kuśmierskiego i Łukasza Przybylaka, założycieli Europejskie Centrum Sztuki Ogrodowej im. Eduarda Petzolda (ECSO) pokazała jak przyciągnąć turystów na pogranicze polsko-czeskie poprzez narrację z uwzględnieniem fascynującej historii Doliny Włodzicy, łączącej obiekty po obu stronach granicy. Druga prelekcja Anny Żabskiej, wskazała korzyści płynące ze współpracy LOT AW (Lokalnej Organizacji Turystycznej) z czeskim partnerem. Był również czas na pytania i odpowiedzi do prelegentów. Podczas konferencji uczestnicy nawiązali nowe transgraniczne współprace, poznali zwyczaje sąsiada oraz polsko-czeskiego pogranicza. Prelegenci przybliżyli gościom najciekawsze atrakcje oraz historię obszaru pogranicza.

Konferencja Turystyczna odbyła się w ramach projektu „Turystyka bez granic” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregion Pomezí Čech, Moravy a Kladska - Euroregion Glacensis.