Informacja o przekroczeniu poziomu alarmowego

Powiadomienie o przekroczeniu poziomu alarmowego i o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu

Zagrożenie

Wystąpienie przekroczenia poziomu alarmowego (150 μg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.

Data wystąpienia

01.12.2020 r. (godz.00.00-24.00)

Stężenia dobowe pyłu PM10 na stacjach

Przekroczenie poziomu alarmowego wystąpiło na stacji:

- Nowa Ruda, ul. Jeziorna – stężenie 24-godz.: 161 μg/m3

Obszar przekroczenia

Obszar przekroczeń poziomu alarmowego obejmował: miasto Nowa Ruda

Ludność narażona

Liczba mieszkańców obszaru, na którym wystąpiło przekroczenie poziomu alarmowego: 22 tys.

Przyczyny

Warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego.

Informacje o ryzyku przekroczenia

Zagrożenie

Ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego – 150 μg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.

Data wystąpienia

02.12.2020 r. godz. 8.00

Przewidywany czas trwania ryzyka

Od godz. 8.00 dnia 02.12.2020 r. do godz. 24.00 dnia 02.12.2020 r.

Przyczyny

Prognoza na dzień 02.12.2020 r. dla stężeń średniodobowych pyłu PM10, przygotowana na podstawie prognozy zanieczyszczenia powietrza, wykonywanej przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB) dostępnej na portalu „Jakość powietrza” GIOŚ pod adresem powietrze.gios.gov.pl/pjp/airPollution oraz na podstawie na podstawie analizy danych meteorologicznych i wyników pomiarów.