Likwidacja dzwonów - zmiana sposobu odbioru odpadów

Od stycznia 2021 roku zmieni się sposób odbioru odpadów w Gminie Nowa Ruda.

Dotychczas mieszkańcy
dostarczali śmieci do tzw. dzwonów, czyli pojemników w trzech kolorach. Niestety system nie działał tak, jak można byłoby oczekiwać. Sołtysi zgłaszali wiele przypadków pozostawiania odpadów wokół pojemników, co utrudniało ich wywóz i niszczyło wizerunek wsi, a mieszkańcy zgłaszali problem z koniecznością dowozu swoich śmieci do dzwonów.

Nieestetyczne pojemniki
zostaną więc zlikwidowane, a śmieci będą odbierane bezpośrednio z prywatnych nieruchomości w workach, jak ma to miejsce w przypadku odpadów zmieszanych. W sąsiedztwie największych budynków komunalnych, które zamieszkuje wiele rodzin, staną nowe kontenery. W pozostałych budynkach mieszkańcy otrzymają worki do segregacji bez kodów kreskowych. W przypadku budynków wspólnot mieszkaniowych, za wyposażenie w pojemniki odpowiedzialna jest, według przepisów, wspólnota, nie gmina.