Obowiązek zgłoszenia budynku do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

Przypominamy, że do 30 czerwca 2022 r. istnieje obowiązek zgłoszenia budynku do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Celem stworzenia bazy jest poprawa jakości powietrza. Baza będzie ważnym narzędziem wspierającym wymianę starych kotłów grzewczych, będzie również miejscem, w którym dostępne będą informacje na temat wszystkich programów finansowania wymiany pieców.

Deklaracje składa właściciel lub zarządca każdego budynku mieszkalnego i niemieszkalnego, w którym znajduje się źródło ciepła. W przypadku mieszkania, którego ogrzewanie jest zasilane przez wspólne źródło ciepła, np. z lokalnej sieci ciepłowniczej, to zarządca powinien zgłosić deklarację, natomiast jeżeli w lokalu znajduje się indywidualne źródło ciepła, np. kominek, bojler elektryczny czy koza, to taką deklarację właściciel musi złożyć samodzielnie.

Jeżeli w budynku nie ma źródła ciepła, to deklaracji do CEEB składać nie trzeba.

W deklaracji wyszczególnione są źródła ciepła, które należy zgłosić, są to:
– miejska sieć ciepłownicza/ciepło systemowe/lokalna sieć ciepłownicza,
– kocioł na paliwo stałe z ręcznym podawaniem paliwa/zasypowy,
– kocioł na paliwo stałe z automatycznym podawaniem paliwa/z podajnikiem,
– kominek/koza/ogrzewacz powietrza na paliwo stałe,
– piec kaflowy na paliwo stałe,
– trzon kuchenny/piecokuchnia/kuchnia węglowa,
– kocioł gazowy/bojler gazowy/podgrzewacz gazowy przepływowy, kominek gazowy,
– kocioł olejowy,
– pompa ciepła,
– ogrzewanie elektryczne/bojler elektryczny,
– kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania.
Urządzeń, których nie ma wskazanych w deklaracji nie zgłaszamy do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, są to np. panele fotowoltaiczne czy klimatyzatory.

Deklaracje można składać w wersji elektronicznej na stronie ceeb.gov.pl lub Urzędzie Gminy Nowa Ruda - listownie, bądź osobiście.

W przypadku pytań prosimy o kontakt z Referatem Infrastruktury Technicznej i Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Nowa Ruda, tel. 74 872 09 04.

25.01.2022