Zatrzymajmy się wspólnie. Gmina wyremontowała kapliczki i krzyże

Remont kapliczek i krzyży

31 lipca Gmina Nowa Ruda kończy remont kapliczek i krzyży przydrożnych w Czerwieńczycach, Bożkowie, Ludwikowicach Kł. i Nowej Wsi Kł.  Zakres prac konserwatorskich obejmował m.in. oczyszczenie i uzupełnienie ubytków, wykonanie kamiennych opasek, położenie nowych tynków, itp. Koszt całkowity realizowanych prac wyniesie 104.599,20 zł.

Zadanie realizowane jest w ramach polsko-czeskiego projektu "Zatrzymajmy się wspólnie", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.

W ramach projektu odbędzie się także gra terenowa geocach oraz został wydany album promocyjny.

Kapliczka domkowa z XVIII-XIX w., stojąca przy ul. Kasprowicza w Ludwikowicach Kł. (sołectwo Sokolec) przed, w trakcie i po wykonanych pracach re-montowych (m.in. izolacja, czyszczenie, tynki).

Kamienna grupa figuralna w Bożkowie z XVIII w. W ramach prac m.in. wyczyszczono piaskowiec. Dodatkowo zabezpieczono skarpę, na której znajduje się krzyż.

Kapliczka domkowa z 1699 r. Wykonana izolacja, remont dachówki i elewacji zachowają ją w dobrym stanie na kolejne lata. Kapliczka stoi przy dawnym szlaku pątniczym w Nowej Wsi Kł.

Krzyż przy ul. Kasprowicza w Ludwikowicach Kł. (sołectwo Sokolec). Żelazny krzyż zastąpiono oryginalnym - kamiennym. Kamień oczyszczono.

Kamienny krzyż z XIX w. stojący na rozdrożu w Czerwieńczycach, który oczyszczono, uzupełniono ubytki i wzmocniono. Wykonano także kamienną opaskę wokół pomnika.

Pomnik z krzyżem z 1809 r.  W 1936 r. przebudowany. Po dwóch stronach krzyża znajdowały się tablice z nazwiskami poległych w I wojnie mieszkańców wsi. W środkowej części widnieje cytat z Pisma Świętego: „Nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”. W obrębie postumentu znajdują się liczne kamienne zdobienia. Pomnik oczyszczono, uzupełniono ubytki, wzmocniono. Oczyszczono także kamienne stopnie.

01.08.2018