Od 1 lipca 2021 r. obowiązek składani deklaracji o źródłach ciepła i źródłach spalania paliw

1. Podstawa prawna: rozdział 5a ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz centralnej bazie ewidencji emisyjności budynków (t.j. Dz. U. 2021 poz. 554).

2. Cel: stworzenie kompletnej bazy danych, na podstawie której gmina będzie mogła kreować politykę walki ze smogiem. Stworzenie CEEB – Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków) jest poprawa jakości powietrza. Dla obywateli zostaną uruchomione usługi, które przyczynią się do poprawy stanu technicznego budynków w zakresie bezpieczeństwa, np. zamówienie przeglądu kominiarskiego czy inwentaryzacji budynku.

3. Kto składa deklarację: Każdy właściciel/zarządca budynku, który jest zasilany przez źródło ciepła lub spalania paliw do 1 MW, np. piec, miejska sieć ciepłownicza, pompa ciepła etc.

4. Terminy:

w ciągu 12 miesięcy dla budynków, w których już istnieje źródło ciepła i spalania paliw,
w ciągu 14 dni dla źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach nowo powstałych.

5. Sposoby złożenia informacji:
- wersja elektroniczna:
deklarację wypełniamy na stronie internetowej: www.zone.gunb.gov.pl na stronie głównej naciśnij > złóż deklarację > wypełnij i wyślij.
Do wysłania deklaracji drogą elektroniczną potrzebne jest posiadanie profilu zaufanego lub dowodu elektronicznego.

- wersja papierowa:
deklarację w wersji papierowej należy dostarczyć osobiście lub przy pomocy poczty tradycyjnej do Urzędu Gminy Nowa Ruda.
Deklaracje do pobrania (po kliknięciu może rozpocząć się automatyczne pobieranie plików w formacie .pdf):

1. Formularz A - budynki i lokale mieszkalne
2. Formularz B - budynki i lokale niemieszkalne

Więcej szczegółowych informacji na Portal ZONE – Zintegrowany System Ograniczania Niskiej Emisji (gunb.gov.pl)

29.06.2021