KRUS: Jak ustrzec się przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze
Praca i życie na wsi, to możliwość zwiększonego kontaktu człowieka z kleszczami, które choć niewielkie, są nosicielami wielu groźnych chorób. W Polsce najbardziej rozpowszechniony jest kleszcz pospolity, którego można spotkać w lasach liściastych i mieszanych, na obrzeżach lasów, pól i pastwisk, na polanach leśnych oraz nad wodami i na podmokłych obszarach porośniętych krzewami i trawami. Kleszcze są najbardziej aktywne latem oraz w ciepłych miesiącach wiosennych i jesiennych. Po ukłuciu człowieka mogą wprowadzić do jego organizmu wraz ze śliną, m.in. wirusy kleszczowego zapalenia mózgu lub bakterię wywołującą boreliozę.
Kleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych jest chorobą objawiającą się silnymi bólami i zawrotami głowy, wysoką temperaturą ciała, bólami sztywnością karku. W następnym stadium choroby, mogą wystąpić skutki uboczne, trwające czasami wiele lat, takie jak: zaburzenia świadomości, trudności w koncentracji, zaburzenia psychiczne, a także porażenie lub niedowład kończyn.
Borelioza z Lyme, czyli krętkowica kleszczowa, to groźna choroba zakaźna atakująca wiele narządów. Przebiega wieloetapowo, a każda z jej faz daje inne objawy. Do zakażenia dochodzi po co najmniej 24 godzinnym kontakcie z kleszczem i rośnie z czasem jego trwania. Najbardziej typowym objawem są zmiany na skórze w postaci rumienia wędrującego.
Aby zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez kleszcza należy:
- możliwie szczelnie okrywać ciało (koszula z długimi rękawami, spodnie z długimi nogawkami, kryte buty, wysokie skarpety, nakrycie głowy),
- nie siadać bezpośrednio na trawie i zwalonych drzewach,
- zachować szczególną ostrożność na terenach masowego występowania kleszczy i sezonie ich wzmożonej aktywności,
- stosować środki odstraszające kleszcze-zawsze zgodnie z instrukcją producenta,
- uważnie sprawdzać swoje ciało po powrocie do domu i ewentualnie szybko usuwać kleszcze ze skóry,
- zaleca się wykonywanie szczepień ochronnych między innymi u rolników jako grupy narażonej na występowanie kleszczowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.
/opracowano w PT KRUS w Wałbrzychu w oparciu o materiały prewencyjne Kasy dostępne na stronie internetowej: www.krus.gov.pl /
13.09.2019