KRUS, CIOP: Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym
W gospodarstwie rolnym, podobnie jak w większości domów, do wykonywania różnych napraw, wykorzystuje się drobne narzędzia, takie jak młotki, piły i piłki do cięcia drzewa czy metalu, siekiery. Zakres tych prac w gospodarstwie rolnym jest na pewno znacznie szerszy niż w przeciętnym domu, i w związku z tym, częściej może dochodzić do urazów zranień tymi narzędziami.
Podstawowym czynnikiem mającym znaczenie dla zabiegania urazom spowodowanym tymi narzędziami jest właściwe i zgodne z przeznaczeniem posługiwanie się nimi oraz przechowywanie ich w takich miejscach i tak zabezpieczonych, aby nie dochodziło do nieumyślnego zranienia się ostrzami narzędzi. Ostrza np. siekier zabezpiecza się specjalną osłoną na ostrze lub poprzez wbicie ich w pniak służący do rąbania drzewa a piły powinny być przechowywane na specjalnie przeznaczonych do tego celu wieszakach.
Podczas posługiwania się tymi narzędziami konieczne jest zachowanie ostrożności, wykonywanie prac w odpowiednich miejscach, umożliwiających swobodne posługiwanie się oraz używanie sprzętu pomocniczego, takiego jak np. imadła koziołki przy cięciu piłami, stabilne ustawionych pniaków do rąbania czy ociosywania drewna siekierą. W przypadku cięcia metalu należy zabezpieczać oczy przed opiłkami. Bardzo ważna jest też precyzja i uwaga przy posługiwaniu się narzędziami - przy rąbaniu drzewa należy zwracać uwagę na obecność sęków, na których może nastąpić ześlizgnięcie się ostrza siekiery i w rezultacie zranienie kończyn.
W gospodarstwie rolnym istnieje inna grupa narzędzi, których części pracujące zakończone są ostrzami, a służą one do cięcia, żęcia, koszenia, okopywania. Należą do nich: sierpy, kosy, motyki, widły. Wszystkie te narzędzia wymagają ostrożnego posługiwania się ze względu na posiadanie ostrza, natomiast po skończonej pracy powinny być przechowywane w miejscach do tego specjalnie przeznaczonych, w pozycji uniemożliwiającej nieumyślne zetknięcie się z ich powierzchniami tnącymi. Nie wolno ich porzucać w miejscach ogólnie dostępnych dla pozostałych domowników, a zwłaszcza dzieci.
Rolniku pamiętaj….
Jeżeli zastosujesz się do zasad bezpieczeństwa w codziennej pracy
w gospodarstwie, zmniejszysz ryzyko wypadku i tragedii w swojej rodzinie.
w gospodarstwie, zmniejszysz ryzyko wypadku i tragedii w swojej rodzinie.
/opracowano w PT KRUS w Wałbrzychu w oparciu o materiały prewencyjne Kasy dostępne na stronie internetowej www.krus.gov.pl oraz Centralnego Instytutu Ochrony Pracy www.ciop.pl/
10.12.2019