KRUS, CIOP: Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami. Alkohol, a praca w gospodarstwie rolnym.
Współczesne gospodarstwa rolne prowadzą coraz częściej specjalistyczną produkcję. Intensyfikacja produkcji roślinnej w dużym stopniu zależy od dostarczania uprawianym roślinom odpowiedniej ilości składników odżywczych, a także stosowania środków ochrony roślin. Nowa kampania prewencyjna Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przebiega pod hasłem „Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami”. Jej celem jest zapobieganie skutkom niewłaściwego stosowania, a także magazynowania niebezpiecznych substancji np. nawozów, środków ochrony roślin, a także paliw i propagowanie zasad ochrony środowiska naturalnego. Niewłaściwe stosowanie i magazynowane, a także źle zabezpieczony transport ze środkami ochrony roślin może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia nie tylko rolników ale również osób postronnych. Poniżej przedstawiamy 10 podstawowych zasad bezpiecznego stosowania niebezpiecznych substancji:
- Nawozy, środki ochrony roślin oraz paliwa, pozyskuj tylko z legalnych źródeł.
- Ważne jest zapoznanie się z etykietą i stosowanie się do jej zaleceń.
- Niebezpieczne substancje powinny być odpowiednio magazynowane, zgodnie z zaleceniami producentów i dostawców. Odpowiednie miejsce, podłoże, temperatura, a także odległość od źródła wody.
- Miejsce przechowywania, powinno być odpowiednio oznaczone.
- Dostęp do niebezpiecznych substancji, powinien być ograniczony dla osób postronnych.
- Wykorzystanie tych substancji musi być zgodne ze wskazaniami producenta.
- Podczas kontaktu z substancjami niebezpiecznymi, stosuj środki ochrony indywidualnej.
- Po zużyciu np. środka ochrony roślin, należy odpowiednio zutylizować resztki wraz z opakowaniem, zgodnie z instrukcją.
- Osoby postronne powinny być poinformowane o miejscach, w których zostały zastosowane niebezpieczne substancje.
- Trzeba również zapoznać się z postępowaniem w przypadku kontaktu, spożycia czy zatrucia z niebezpieczną substancją.
Rolniku pamiętaj! Stosując się do powyższych zasad ograniczasz ryzyko wystąpienia zatruć osób pracujących w gospodarstwie rolnym, osób postronnych, mieszkańców terenów wiejskich i środowiska naturalnego.
Alkohol, a praca w gospodarstwie rolnym.
Zawód rolnika wiąże się z koniecznością posiadania wielu umiejętności, w tym pozornie niezwiązanych z rolnictwem. Rolnik to m.in. operator maszyn, mechanik, meteorolog, specjalista od nawożenia gleby, botanik, planista finansowy, operator komputera, opiekun zwierząt. Wielozadaniowość pracy rolniczej połączona z obecnością szeregu niezależnych od człowieka czynników wpływających na jej efektywność, a także nielimitowany czas pracy w gospodarstwie rolnym, wymagają nieprzerwanej koncentracji, czujności i zaangażowania. Szczególne groźne dla bezpieczeństwa rolnika oraz innych mieszkańców gospodarstwa jest podejmowanie pracy po spożyciu alkoholu.
Powszechnie wiadomo, że w takim stanie może być ona groźna w skutkach, a jednak każdego roku statystyki wypadkowe powiększają się o kolejne zdarzenia spowodowane pracą pod wpływem używek. Każdego roku u około 10 proc. ofiar wypadków śmiertelnych przy pracy rolniczej odnotowanych przez KRUS stwierdza się zawartość alkoholu we krwi.
Alkohol etylowy, składnik wszystkich napojów alkoholowych, jest substancją psychoaktywną. Oznacza to, że przenika do mózgu i w zależności od stężenia we krwi powoduje zmiany w funkcjonowaniu organizmu. Maksymalne stężenie we krwi odnotowuje się ok. 1-1,5 h po spożyciu alkoholu, jednak już po kilku minutach od spożycia jego stężenie we krwi wzrasta.
Dlaczego spożywanie alkoholu kojarzone jest z szybko pojawiającym się uczuciem rozluźnienia, lekkości, euforii? Za ten stan odpowiada zjawisko spowolnienia przepływu impulsów wzdłuż włókien nerwowych, w pierwszej kolejności dotyczące mózgowych ośrodków. Dlatego należy pamiętać, że alkohol spożyty nawet w niewielkiej ilości opóźnia reakcję, zmniejsza precyzję wykonywanych ruchów, co w każdej pracy z użyciem różnych maszyn, narzędzi czy urządzeń ma podstawowe znaczenie dla prawidłowości i bezpieczeństwa wykonywanych czynności. Problem skutków spożywania alkoholu bywa niestety bagatelizowany, a zmianę tego stanu rzeczy utrudniają obiegowe złudne przekonania. Jednym z nich jest mit, że jeśli po piciu alkoholu człowiek trochę się prześpi, to po obudzeniu może spokojnie prowadzić samochód czy pracować z użyciem maszyn rolniczych. Prawda jest inna.
Innym powszechnym i zarazem szkodliwym nawykiem jest rozpoczynanie pracy przez osoby pozornie trzeźwe, na tzw. „kacu”. W ich organizmie nie można stwierdzić obecności alkoholu, ale skutki jego wcześniejszego spożycia są wciąż odczuwalne. Osoba taka charakteryzuje się złym samopoczuciem, często cierpi z powodu odwodnienia, odczuwając przy tym osłabienie i dekoncentrację. Będąc w takim stanie stwarza zagrożenie dla siebie
i innych.
Rolniku pamiętaj! Spożywanie alkoholu jest wrogiem bezpiecznej pracy, prowadzi do popełniania błędów, za które najwyższą ceną jest śmierć lub kalectwo, a w konsekwencji dramat całej rodziny.
/opracowano w PT KRUS w Wałbrzychu w oparciu o materiały prewencyjne Kasy dostępne na stronie internetowej www.gov.pl/krus oraz Centralnego Instytutu Ochrony Pracy Centralny Instytut Ochrony Pracy (ciop.pl)/