Porozumienie intencyjne w sprawie wejścia OSP Bożków do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego

11 sierpnia 2021 zawarto trójstronne porozumienie intencyjne, dotyczące chęci włączenia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Bożkowie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, pomiędzy Wójt Gminy Nowa Ruda Adrianną Mierzejewską, Komendantem Powiatowym PSP w Kłodzku bryg. Rafałem Chorzewskim i Ochotniczą Strażą Pożarną w Bożkowie reprezentowaną przez Prezesa OSP dh Mariusza Węglarza oraz Naczelnika OSP dh Stefana Antosza.

Porozumienie podpisują Wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska, Komendant Powiatowy PSP w Kłodzku bryg. Rafał Chorzewski, Prezes OSP Bożków dh Mariusz Węglarz oraz Naczelnik OSP Bożków dh Stefan Antosz.

Wójt dziękuje Komendantowi Powiatowemu PSP w Kłodzku bryg. Rafałowi Chorzewskiemu, Prezesowi ZGOSP RP Bartoszowi Słonince i Komendantowi ZGOSP RP Pawłowi Gargolowi za współpracę w dążeniach do wpisania jednostki OSP Bożków do KSRG, a druhom OSP Bożków - za działania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa na terenie Gminy Nowa Ruda.

Jeszcze kilka lat temu ochotnicy z Bożkowa dysponowali dwoma wysłużonymi autami i stacjonowali w starej remizie. Dziś są jedną z najlepiej wyposażonych jednostek w okolicy.
Wójt Adrianna Mierzejewska ma nadzieję, że poprawa warunków przyczyni się do wzrostu popularności tego rodzaju służby, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.
Aktualnie w strukturach OSP Bożków znajduje się ponad dwudziestu strażaków. Do tej pory wyjeżdżali nawet kilkadziesiąt razy w ciągu roku.

Remiza OSP Bożków

Remiza

Na parterze nowego budynku (za ponad 1,76 mln zł) znajduje się wysoki (4,20 m) garaż na dwa wozy bojowe oraz część socjalną, na którą składa się sala odpraw z zapleczem socjalno-sanitarnym przystosowanym dla osób niepełno-sprawnych oraz szatnia. Na pierwszym piętrze, nad garażem, strażacy mogą korzystać z sali spotkań, służącej celom społeczno-dydaktycznym dla max. 50 osób. Przy sali powstało także niewielkie zaplecze sanitarne (sanitariaty damskie i męskie) oraz kuchenne. Powierzchnia zabudowy budynku wynosi 230 m2, a kubatura 2079 m3. Obiekt został również wyposażony w nowoczesną syrenę alarmową wraz z automatycznym systemem powiadamiania. Budynek ogrzewany jest z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii przez pompę ciepła, zgodnie z polityką Gminy, która zakłada redukcję emisji dwutlenku węgla oraz szkodliwych pyłów zawieszonych.

Druhowie OSP Bożków przed remizą z wozami bojowymi

Wozy bojowe

OSP Bożków ma do dyspozycji dwa pojazdy, w tym fabrycznie nowy wóz bojowy marki MAN zakupiony w 2019 roku za 829 tys. zł, angażując budżet Gminy Nowa Ruda w wysokości 480 tys. zł, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 110 tys. zł oraz dotację Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w wysokości 250 tys. zł.
Każdego roku Gmina Nowa Ruda pozyskuje fundusze zewnętrzne oraz przeznacza środki własne na doposażenie, funkcjonowanie lub prace remontowe każdej z dziewięciu jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych:
OSP Bożków, OSP Czerwieńczyce, OSP Nowa Wieś Kł., OSP Dzikowiec Kłodzki, OSP Wolibórz, OSP KSRG Jugów, OSP Sokolec, OSP Ludwikowice Kł., OSP Włodowice. Dobrze wyposażone jednostki to bezpieczniejsza gmina.

26.08.2021