Obowiązek opróżniania zbiorników bezodpływowych i osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków

Wójt Gminy Nowa Ruda informuje, że właściciele nieruchomości, którzy nie mają możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej obowiązani są wyposażyć swoją nieruchomość w zbiornik bezodpływowy lub przydomową oczyszczalnię ścieków.

Ponadto właściciele nieruchomości mają także obowiązek udokumentowania w formie umowy korzystanie z usług wykonywanych przez przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Nowa Ruda.

Gmina Nowa Ruda jako organ sprawujący kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów prawa dotyczących utrzymania czystości i porządku na terenie gminy jest zobowiązana do przeprowadzania kontroli w zakresie posiadania ww. umów, zgodności ich treści z obowiązującymi przepisami prawa, a także dowodów uiszczenia opłat za usługi odbioru odpadów komunalnych oraz opróżnianie i wywóz nieczystości ciekłych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa przedmiotowa kontrola będzie przeprowadzana na każdej nieruchomości co najmniej raz na dwa lata, natomiast nieposiadanie wymaganych umów, podlega karze grzywny.

Zgodnie z uchwałą Rady Gminy Nowa Ruda w sprawie uchwalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Nowa Ruda informuję, iż zbiornik bezodpływowy należy opróżniać z częstotliwością uniemożliwiającą jego przepełnienie, nie rzadziej jednak niż raz na pół roku. Osadniki w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków powinny być opróżnianie zgodnie z instrukcją ich stosowania nie rzadziej jednak niż raz na rok.

Wójt Gminy Nowa Ruda przypomina także o obowiązku zgłoszenia swojego urządzenia sanitarnego (zbiornik bezodpływowy lub przydomowa oczyszczalnia ścieków) do gminnej ewidencji zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków.

Więcej o ewidencji na stronie:
Ewidencja zbiorników - Gmina Nowa Ruda
Druki zgłoszeń na stronie:
Druki zgłoszeń - Gmina Nowa Ruda