Nie wyrzucaj śmieci do lasu! Zawieź je do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych

Szanowni mieszkańcy. Do Urzędu Gminy Nowa Ruda napływa wiele zgłoszeń dotyczących powstawania tzw. „dzikich wysypisk śmieci”. Odpady, które są najczęściej wyrzucane w miejscach do tego nieprzeznaczonych to zużyte opony, odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny czy odpady budowlane.

Należy pamiętać, że każdy mieszkaniec Gminy Nowa Ruda w ramach uiszczanej opłaty za zagospodarowanie odpadów komunalnych ma możliwość zawiezienia posegregowanych odpadów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – zwanego dalej PSZOK, który mieści się w Nowej Rudzie przy ul. Niepodległości 45C (koło stacji paliw ORLEN). PSZOK czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00 oraz w soboty od 8:00 do 13:00. Można do niego nieodpłatnie dostarczyć następujące frakcje odpadów:

- papier,

- metale,

- tworzywa sztuczne,

- szkło,

- odpady opakowaniowe wielomateriałowe,

- bioodpady stanowiące odpady komunalne,

- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,

- meble i inne odpady wielkogabarytowe,

- odpady niebezpieczne,

- przeterminowane leki i chemikalia,

- odpady medyczne niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałych
w gospodarstwie domowym w wyniku przejmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igły i strzykawki,

- zużyte baterie i akumulatory,

- zużyte opony,

- odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne,

- odpady tekstyliów i odzieży.

Jedynymi formalnościami, których musi dokonać pracownik PSZOK to zważenie odpadów i odnotowanie właściciela nieruchomości, z której pochodzą odpady. W razie wątpliwości związanych z możliwością dostarczenia danego rodzaju odpadu do PSZOK można zadzwonić i upewnić się co do możliwości jego oddania pod
nr tel. + 48 798 860 625 w godzinach jego otwarcia.

Pamiętaj!

1. Porzucanie odpadów w miejscu nieprzeznaczonym do ich składowania lub magazynowania to wykroczenie, za które można zostać ukaranym mandatem karnym w wysokości do 500,00 zł.
  2. W ramach opłaty, którą ponosisz za zagospodarowanie odpadów, możesz legalnie dostarczać posegregowane odpady do PSZOK.
  3. Dzikie wysypiska śmieci są szkodliwe dla środowiska naturalnego, stanowią szczególne zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt.
  4. Odpady znajdujące się na poboczach, w lasach czy rowach nie są dobrą reklamą turystyczną dla naszej pięknej gminy.
  5. Koszty związane z usuwaniem nielegalnych składowisk odpadów są bardzo wysokie, co może mieć wpływ na konieczność podwyższenia opłaty śmieciowej.

Razem zadbajmy o środowisko i walory krajobrazowe naszej pięknej Gminy!