Wolontariusze Fundacji Studio Wschód w Kazachstanie

W dniach 17-25 lipca wolontariusze Fundacji Studio Wschód, w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” wyjechali  do Kazachstanu, aby wykonać prace renowacyjno-porządkowe na polskich nekropoliach. Wyjazd do Kazachstanu w celu uczczenia pamięci tych, których władze sowieckie zesłały na nieludzką ziemię, był możliwy dzięki wsparciu udzielonemu przez Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika, z siedzibą w Warszawie. W czasie wyprawy, grupa 12 wolontariuszy (nauczyciele, studenci, samorządowcy) dotarła do Jasnej Polany, Czkałowa, Oziornoje, Tajynszy oraz Głubokoje – miejscowości, do których w 1936 roku, na mocy dekretu Stalina, zostali zesłani Polacy zamieszkujący tereny obecnej Ukrainy (obwód żytomierski, obwód chmielnicki).

W czasie kilkudniowego pobytu w Kazachstanie wolontariusze odwiedzili Rodaków, których przodkowie zostali bezprawnie zesłani przez sowieckie władze na stepy Kazachstanu. Wysłuchali opowieści o początkach życia Polaków na tej trudnej ziemi – o budowaniu polskości tam, gdzie mogłoby się wydawać nic nie jest w stanie wykiełkować. Nasi Rodacy z pokolenia na pokolenie przekazywali znajomość języka polskiego, przede wszystkim ucząc dzieci modlitw: Ojcze Nasz, Wierzę w Boga oraz Zdrowaś Mario. W przetrwaniu pomogła im wiara w Boga oraz wiara, że nadejdzie taki czas, kiedy powrócą do ukochanej Polski.

Wolontariusze wykonujący prace renwacyjno-porządkowe oraz dokumentacyjne na cmentarzach w Jasnej Polanie, Oziornoje i Głubokoje, pracowali ramię w ramię
z Rodakami. Razem – kosząc trawę, wycinając krzaki i drzewa, odkrywali mogiły z polskimi inskrypcjami. Niejedna opowiedziana tam przez Rodaków historia ich życia, powodowała pojawianie się łez w oku. Nikt jednak nie wstydził się tych łez. Łez wdzięczności, szacunku
i miłości dla tych, którzy odeszli na tej nieludzkiej ziemi. Za wspólną pracę, dodawanie sił, kiedy już ich brakowało, za słowa otuchy w trudnych momentach pracy, podziękowania składamy na ręce ks. Mariusza Stawarza, proboszcza parafii Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornoje oraz siostry Beaty z Głubokoje.

Za udzielone wsparcie w postaci podarunków z Polski dla Rodaków w Kazachstanie, wolontariusze z Jugowa – Bożena Sołek-Muzyka (nauczyciel Zespołu Szkół Nr 1 w Jugowie) oraz Natalia Muzyka (studentka Uniwersytetu Wrocławskiego) dziękują: parafii p.w. Św. Katarzyny w Jugowie, na czele z ks. proboszczem Krzysztofem Kaczmarkiem, parafii p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie-Słupcu na czele z ks. proboszczem Krzysztofem Iwaniszynem, Adriannie Mierzejewskiej – Wójt Gminy Nowa Ruda, Gabrieli Buczek – Dyrektor Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda oraz Krystynie Śliwińskiej – Dyrektor Biura Poselskiego Michała Dworczyka Posła na Sejm RP.