Koła Gospodyń Wiejskich i Kluby Seniora

KGW Bartnica "Bartniczanki"
KGW Bożków "Bożkowianki" 1961 r.
KGW Czerwieńczyce "Kalinki" 1960 r.
KGW Dzikowiec "Dzikowianki" 1959 r.
KGW Jugów "Jugowianki" 1964 r.
KGW Koszyn "Koszynianki" 2019 r.
KGW Krajanów "Krajanki" 1982 r.
KGW Ludwiczanki z Ludwikowic Kł.
KGW "Kulturalni" Ludwikowice Kł. 2018 r.

KGW Przygórze ok. 1953 r. z roczną przerwą w 2023 r.
KGW Sokolec "Sokolanki" 1984 r.
KGW Świerki 2023 r.

KGW Wolibórz "Woliborzanki" 1985 r.
KGW Włodowice od lat 50. XX w. do ok. 2019 r.
Klub Seniora "Wrzos" w Jugowie
Klub Seniora "Iskierki" w Ludwikowicach Kł.
Gminny Klub Seniora w Jugowie
Stowarzyszenie Dzikowiec Łączy Pokolenia

Stowarzyszenie Inicjatywa Lokalna na Rzecz Rozwoju Gminy Nowa Ruda - zrzesza Koła Gospodyń Wiejskich oraz Kluby Seniora, które reprezentują interesy i działają na rzecz poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet wiejskich oraz całej społeczności. Program działalności KGW oraz klubów seniora wynika głównie z potrzeb kobiet i ich rodzin oraz potrzeb wsi i całej gminy.

Obecnie działalność skupia się na kilku obszarach działania, które dotyczą organizowania i finansowania imprez kulturalnych służących promocji regionu i zachowaniu jego tożsamości kulturowej oraz kultywowanie tradycji ludowych i folklorystycznych regionu, promocję Gminy Nowa Ruda, prowadzenie działalności na rzecz francuskiej mniejszości narodowej, organizację imprez sportowo-rekreacyjnych i turystycznych, animowanie współpracy partnerów lokalnych, działanie na rzecz rodziny, macierzyństwa, rodzicielstwa i osób starszych w wieku emerytalnym, upowszechniania zwyczajów i tradycji rodzinnych.
Stowarzyszenie realizuje swój cel prowadząc działalność artystyczną w szczególności poprzez organizowania i finansowanie imprez kulturalnych. Stowarzyszenie duży nacisk będzie kładło na rozwój społeczeństwa obywatelskiego a wraz z nim rozwój poczucia tożsamości regionalnej i aktywności na rzecz rozwoju Gminy Nowa Ruda. Poprzez organizowane imprezy oraz udział w nich zachęca do krzewienia regionalnych tradycji i obyczajów, dba o zwiększenie aktywności kulturalno-ludowej poprzez dotarcie do większej liczby odbiorców a tym samym do osób na emeryturze, starszych i niepełnosprawnych.

17.11.2023 r.