Najlepsze Inicjatywy Społeczności Lokalnych 2018

Siedem sołectw Gminy Nowa Ruda zakończyło realizację swoich zadań w ramach XIV Edycji Powiatowego Konkursu „Najlepsze Inicjatywy Społeczności Lokalnych 2018”. Poniżej przypominamy wszystkie projekty oraz koszty ich wykonania.

Sołectwo Bartnica
Piknik rodzinny na nowym placu zabaw sposobem na integrację społeczności lokalnej”

W ramach zadania zorganizowano piknik rodzinny, który był uwieńczeniem wszystkich prac wykonanych na placu zabaw. Festyn był świetną także okazją do integracji społeczności wiejskiej, pogłębienia więzi międzysąsiedzkich oraz promocji tradycji i dziedzictwa kulturowego tej urokliwej miejscowości. W programie imprezy znalazły się liczne atrakcje zarówno dla młodszych, jak i starszych mieszkańców sołectwa.

Dofinansowanie powiatu                   - 1.150,00 zł

Środki własne sołectwa                     - 390,99 zł

Środki z budżetu gminy                     - 13.371,75 zł

Sołectwo Bieganów
Budowa altany i jej wyposażenie

Celem projektu było zakupienie drewnianych ławek i stołów do nowo powstałej altany. Dzięki temu Sołectwo Bieganów zyskało ciekawy obiekt rekreacyjny oraz miejsce, w którym będą mogły być organizowane zebrania wiejskie.

Dofinansowanie powiatu                   - 1.800,00 zł

Środki własne sołectwa                      - 1.500,00 zł

Środki z budżetu gminy                     - 8.296,72 zł

Sołectwo Dzikowiec
Salę sportową modernizujemy, z przyjemnością w jej kuchni gotujemy

Otrzymaną kwotę dofinansowania sołectwo przeznaczyło na zakup materiałów budowlanych w celu wyremontowania pomieszczenia kuchennego w sali wiejskiej. Większość prac wykonana została przez mieszkańców, a wyposażenie i sprzęt zakupiono ze środków finansowych pochodzących od sponsorów.

Dzięki tej inicjatywie sala wiejska, stała się obiektem bardziej funkcjonalnym i atrakcyjnym, w którym oprócz imprez kulturalno-sportowych będą mogły także rozpocząć swoją działalność sekcje sportowe skupiające dzieci i młodzież.

Dofinansowanie powiatu                   - 1.500,00 zł

Środki własne sołectwa, sponsorzy     - 4.120,00 zł

Środki z budżetu gminy                     - 23.265,50 zł

Sołectwo Koszyn
„Ochrona przyrody – nasadzenie roślin, drzew i krzewów – upiększenie Sołectwa Koszyn”

Celem projektu była poprawa wizerunku wsi, ale także zwiększenie świadomości wśród dzieci i młodzieży na temat znaczenia ochrony przyrody oraz dbania o tereny zielone, dla zdrowia i jakości życia mieszkańców. W projekcie uczestniczyło większość mieszkańców sołectwa, w szczególności dzieci, które z pomocą rodziców dokonały nasadzenia krzewów i drzew w obrębie placu zabaw. Wspólne nasadzenie roślin i krzewów pogłębiło również relacje sąsiedzkie i międzypokoleniowe

Dofinansowanie powiatu                   - 1.200,00 zł

Środki własne sołectwa                      - 300,00 zł

Środki z budżetu gminy                     - 447,65 zł

Sołectwo Ludwikowice Kł.
Plac rekreacyjno-sportowy”

W ramach projektu uporządkowano teren oraz zamontowano ławki na placu rekreacyjno- sportowym przy ul. Ogrodowej w Ludwikowicach Kłodzkich. Celem zadania było stworzenie ciekawego i atrakcyjnego miejsca wypoczynku dzięki zaangażowaniu mieszkańców we wszystkie prace. Zrealizowanie projektu zaspokoiło potrzeby mieszkańców w zakresie możliwości spędzania aktywnego wypoczynku na wolnym powietrzu oraz poprawiło wizerunek.

Dofinansowanie  powiatu                  - 1.300,00 zł

Środki własne sołectwa                     - 600,00 zł

Środki z budżetu gminy                     - 12.867,60

Sołectwo Sokolec
„Sokolec to przepiękna okolica mieszkańców rozpieszcza, a turystów swym pięknem chce zachwycać”

Pomysł na realizację projektu wynikał z potrzeby dotarcia z informacją turystyczną dotyczącą miejscowości do turystów i mieszkańców gminy, licznie odwiedzających sołectwo. W ramach realizacji projektu wykonano tablice informacyjne/promocyjne, które zamontowano w miejscach najczęściej uczęszczanych. Na tablicach umieszczono informacje na temat atrakcji turystycznych, środowiska przyrodniczego, kulturowego i historycznego miejscowości Sokolec. Ponadto w ramach realizacji zadania dokonano wymiany ławek znajdujących się przy boisku sportowym i placu zabaw.

Źródło finansowania:

Dofinansowanie powiatu                   - 2.000,00 zł

Środki własne sołectwa, sponsorzy   - 1.600,00 zł

Środki z budżetu gminy                     - 17.053,75

Sołectwo Włodowice
„Wyposażenie siłowni plenerowej w nowe urządzenie”

W wyniku realizacji zadania doposażono istniejącą siłownię plenerową w nowe urządzenie siłowe. Celem projektu oprócz uzyskanych korzyści rzeczowych w postaci nowego urządzenia była także głębsza integracja społeczności Sołectwa i poszerzenie idei zdrowego stylu życia poprzez aktywne spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Źródło finansowania:

Dofinansowanie powiatu                   - 2.000,00 zł