Wmurowana kapsuła czasu pod Pomnik Zesłańców Sybiru

Dzień Sybiraka w Gminie Nowa Ruda był w tym roku obchodzony wyjątkowo uroczyście. 21 września 2021 w Jugowie, po Mszy Św. w intencji zmarłych i żyjących Sybiraków, wmurowano przy Klubie Seniora kamień węgielny pod budowę pomnika Zesłańców Sybiru, który upamiętni tysiące Polaków, w tym także wielu późniejszych mieszkańców Jugowa, zesłanych w nieludzkich warunkach w głąb dawnego ZSRR.

W kapsule czasu, zamkniętej przez wójt Adriannę Mierzejewską, znalazły się: akt erekcyjny, aktualne wydania „Wiadomości Gminy Nowa Ruda”, różańce i odznaka Związku Sybiraków w Nowej Rudzie.

Pod aktem erekcyjnym podpisali się m.in. wójt Adrianna Mierzejewska, poseł na sejm Marcin Gwóźdź, Krystyna Śliwińska w imieniu posła na sejm Michała Dworczyka, przewodnicząca Rady Gminy Nowa Ruda Bożena Sołek-Muzyka, dyrektor Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda Gabriela Buczek, prezes Koła Związku Sybiraków Irena Dąbek, ks. proboszcz Krzysztof Kaczmarek, dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Jugowie Artur Chorzępa, nadleśniczy Nadleśnictwa Jugów Sławomir Karwowski.

Część artystyczna obchodów odbyła się w Klubie Seniora w Jugowie. Wystąpili m.in. Koło Gospodyń Wiejskich w Jugowie, młodzież ze szkoły podstawowej w Jugowie i kapelmistrz Eugeniusz Leć z Głuszycką Orkiestrą Dętą.

Bożena Sołek-Muzyka podziękowała wszystkim za przybycie, a zaproszeni, zgromadzeni licznie goście zebranym sybirakom złożyli życzenia.

Fot. Dawid Sarysz

Organizatorem wydarzenia byli: Wójt Gminy Nowa Ruda, Dyrektor Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda, Zespół Szkół Nr 1 w Jugowie i Bożena Sołek-Muzyka.