II Runda Hard Off Road
Hard Off Road to zupełnie nowy projekt realizowany od tego roku przez Stowarzyszenie Form Alternatywnych – Rozdroże, prowadzące Tor Off Road w Dzikowcu. Składa się w 2022 roku z trzech imprez dla samochodów terenowych i dwóch dla przeprawowych quadów.
II Runda przeprawowego rajdu samochodów terenowych Hard Off Road 2022 odbyła się w dniu 17 września 2022 r. na Torze Off Road w Dzikowcu. Na starcie zawodów stanęło ponad 20 ekip z całej Polski, m.in. z: Jeleniej Góry, Wrocławia, Kalisza, Poznania, Odolanowa, Sulechowa i Mielca.
Zawodnicy wystartowali w trzech klasach, różniących się przygotowaniem pojazdu. W najtrudniejszej klasie Hard wystartowały pojazdy całkowicie przebudowane do rajdów terenowych, wyposażone w ramoklatki lub klatki bezpieczeństwa i dwie wyciągarki elektryczne. Były to pojazdy przystosowane do pokonywania najtrudniejszych przeszkód terenowych, takich jak trawersy czy pionowe zjazdy i podjazdy. Klasa Challenge to pojazdy bardzo mocno zmodyfikowane, z wymienionymi silnikami, mostami napędowymi, posiadające jedną wyciągarkę elektryczną, z dopuszczoną klatką bezpieczeństwa, ale posiadające seryjną karoserię. Dla osób rozpoczynających swoją przygodę z rajdami terenowymi przygotowana została klasa Seria, w której wystartowały pojazdy fabryczne, wyposażone w lift zawieszenia, opony terenowe i nieposiadające wyciągarek.
Zawody zostały zorganizowane na Torze w Dzikowcu, prowadzonym dzięki przychylności Gminy Nowa Ruda, która to udostępnia teren do organizacji zawodów. Dla zawodników przygotowane zostały trzy próby terenowe do pokonania w niespełna 8 godzin. Pierwszą i najwyżej punktowaną było zdobycie 124 PKP-ów, czyli zaliczenie trudnodostępnych Punktów Kontroli Przejazdu. Bardzo często do ich odbicia na karcie drogowej, zaplombowanej w pojeździe należało wciągnąć się na pionowe skały czy „przytulić” auto do pionowej skarpy, co było bardzo widowiskowe dla licznie zgromadzonych kibiców. Drugą próbą, gdzie PKPy były dodatkowo punktowane, był całkowicie wytaśmowany Odcinek Specjalny w całości nadzorowany przez sędziów. To na nim znalazły się najtrudniejsze pieczątki do odbicia. Ostatnią próbą była nowość dla większości zawodników, czyli TRIAL. Precyzyjna jazda pomiędzy bramkami, składającymi się z ustawionych na skarpach słupków z numerami. Największym problemem było znalezienie właściwej drogi dojazdu do porozrzucanych w otaśmowanym terenie bramek, a nie samo ich zdobycie.
Każdy z zawodników otrzymał pamiątkową czapkę z haftem oraz spersonalizowaną naklejkę z własnym pojazdem, co jest niewątpliwie nowością na rajdach. Dla uczestników przygotowane było miasteczko rajdowe, ze sceną, muzyką i strefą kateringową bez ograniczeń, przygotowaną dzięki wsparciu Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda.
Cykl imprez pod nazwą Hard Off Road 2022 dla samochodów terenowych prowadzony jest z klasyfikacją generalną. Uczestnicy każdej z rund otrzymują okolicznościowe puchary, wręczane przez Panią dyrektor Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda Gabrielę Buczek-Rogińską oraz punkty do rocznej klasyfikacji generalnej. Na zwycięzców całego cyklu czekają nagrody ufundowane przez sponsorów: HEWEA sp. z o.o. z centralą w Bykowie k. Wrocławia, fundatora wyciągarek marki Runva i Presko Winch dla zwycięzców w każdej klasie oraz firmą: Mini Żuraw Wrocław oferującej usługę wynajmu mini żurawia wraz z operatorem, Szekla4x4.pl, która prowadzi sklep 4x4 z akcesoriami offroad do samochodów terenowych, quadów i motocykli oraz partnerom Strefa 4x4 z Jugowa, czyli profesjonalnemu warsztatowi dla samochodów terenowych, oferującemu wszelkie modyfikacje poprawiające dzielność terenową pojazdów i budowę samochodów rajdowych oraz MalujemyDrogi.PL zajmującej się kompleksowo realizacjami związanymi z bezpieczeństwem ruchu drogowego, w szczególności w poziomym i pionowym oznakowaniu.
Z każdej imprezy powstaje również film promocyjny w dwóch wersjach, krótkiej i dynamicznej zajawce oraz w formie długiego reportażu z imprezy w wypowiedziami zawodników.
Wszelkie pozostałe informacje na hardoff.pl
20.09.2022