Biegaj w Górach Sowich
Góry Sowie to region o potężnym potencjale turystycznym i rekreacyjnym, pełen atrakcji i wielu miejsc wartych odwiedzenia. Od wielu lat odbywają się tu również jedne z najlepszych i najwyżej ocenianych biegów górskich w Polsce, a biegową wizytówką Gminy Nowa Ruda i Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda jest słynny Bieg na Wielką Sowę, który uznawany jest od lat za najlepszy bieg alpejski w Polsce. Bieg na Wielką Sowę to również rekordzista Polski jeśli chodzi o frekwencję w tego typu zawodach, na starcie pojawia się nawet 900 osób!
Bieg Górski "Sowiogórska Dycha" to nowy bieg górski ze startem i metą w Ludwikowicach Kłodzkich, którego pierwsza edycja miała miejsce 04.05.2019 r. Został on w całości sfinansowany ze środków unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania "Partnerstwo Sowiogórskie", która udzieliła grantu w ramach realizacji projektu "Wzmacnianie i wykorzystanie potencjału Gór Sowich". Bieg ten jest biegiem inicjującym początek cyklicznych imprez o tej samej nazwie, które organizowane będą w kolejnych latach. Trasa biegu prowadzi po drogach polnych i leśnych wokół masywu Gontowej, prawdopodobnie ostatniego miejsca w Górach Sowich, z systemem nie zbadanych podziemnych tuneli z czasów Drugiej Wojny Światowej. Podczas jej pokonywania można zauważyć porzucone w lesie (prawie 80 lat temu) stosy skamieniałych worków z cementem i zasypane wejścia do dwóch sztolni.
1. Bieg dla dzieci Mini Sowa odbył się 14 sierpnia 2016 r i wzięło w nim udział ponad 50 dzieci z całej Polski. Rozegranych zostało 9 biegów w różnych kategoriach wiekowych. Najmłodszy uczestnik miał niecałe 3 latka, a najstarszy ponad 15. Rok później w 2. Biegu dla dzieci Mini Sowa wzięło udział 115 chłopców i dziewczynek. Rozegrano 11 biegów finałowych, a w niektórych kategoriach także biegi eliminacyjne. Impreza wciąż się rozwija i rozrasta i powoli staje się pełnoprawną częścią wielkiego biegowego wydarzenia, jakim jest Bieg na Wielką Sowę. Najmłodsi zawodnicy mają elektroniczne zapisy, pakiet i numery startowe, a emocje podczas zawodów są często większe niż w "dorosłym" biegu!
Wiosną 2010 roku Wójt Gminy Nowa Ruda Sławomir Karwowski i Prezes Towarzystwa Sportowego „Wałbrzych” Edward Kozłowicz podjęli decyzję o wspólnej organizacji „Biegu na Wielką Sowę”. Miejscem startu zostało Centrum Rekreacyjno – Konferencyjne „Harenda” w Ludwikowicach Kłodzkich.W inauguracyjnych zawodach udział wzięło ponad 100 biegaczy z Niemiec, Czech i Polski, a bieg otrzymał certyfikat „Srebrnej Kozicy”, co w praktyce oznacza uznanie zawodów za drugi bieg alpejski w Polsce w sezonie 2010. W 2011 roku II „Bieg na Wielką Sowę” organizowały wspólnie Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda i Towarzystwo Sportowe „Wałbrzych”. W zawodach pobiegła cała czołówka polskich biegaczy górskich oraz reprezentant Niemiec. W sumie prawie 150 osób. Za bardzo dobrą organizację dwóch edycji „Biegu na Wielką Sowę” Polski Związek Lekkiej Atletyki przyznał Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda – który od 2012 roku jest głównym organizatorem biegu – przeprowadzenie Mistrzostw Polski Weteranów w Biegu Górskim. W 2013 roku pobiegło prawie 300 osób, natomiast w 2014 w ramach "Biegu Na Wielką Sowę" odbyły się "Mistrzostwa Europy Weteranów w Biegu Górskim", w którym wzięło udział ponad 400 biegaczy z 22 państw Europy. Wysoka ocena poziomu organizacyjnego zaowocowała propozycją organizacji kolejnych. Niestety wysokie koszty zawodów spowodowały rezygnację z tej atrakcyjnej oferty. Organizatorzy postanowili skupić się na jeszcze lepszej organizacji biegu, uatrakcyjnieniu trasy, regulaminu oraz skuteczniejszej promocji. W 2015, a zwłaszcza w 2016 roku, frekwencja osiągnęła poziom 500 osób, a bieg otrzymał tytuł "Złotej Kozicy" w kategorii biegów alpejskich. Kolejne "Złote Kozice" bieg zdobył w latach 2017 i 2018 ,a frekwencja przekroczyła 700 osób.
Trasa Biegu Niepodległości prowadzi przepięknymi Wzgórzami Włodzickimi, położonymi tuż nad miejscowościami Świerki i Ludwikowice Kłodzkie. Start i meta zlokalizowane zostały na terenie przy świetlicy wiejskiej w Świerkach. W roku 2015 zmieniło się miejsce startu i w konsekwencji również trasa biegu. Nowa trasa w dużej części pokrywa się jednak z trasą z lat poprzednich. W 2016 r. została ona nieznacznie zmodyfikowana, o czym pisaliśmy w aktualnościach. Atrakcją dla biegaczy będzie wbiegnięcie na szczyt Włodzickiej Góry /757 m.npm/. Znajduje się tam odrestaurowana w 2018 roku wieża widokowa, z której roztaczają się panoramy Karkonoszy, Gór Wałbrzyskich, Sowich i Złotych.
Po raz pierwszy „Półmaraton Sowiogórski” odbył się 27 września 2014 roku. Wspólnym wysiłkiem p.Michała Dominiaka –właściciela schr. ”Orzeł” - przedstawicieli USKS z Ludwikowic Kłodzkich i firmy Grabek Promotion zorganizowano bieg, którego start i meta zlokalizowane zostały obok schroniska na wysokości 779 m. npm. Trasa poprowadzona przez najpiękniejsze fragmenty Gór Sowich wywołała pozytywne emocje wśród biegaczy. W inauguracyjnym biegu zwyciężył Piotr Holly z Wałbrzycha ,a bieg ukończyło 148 osób. Rok później pobiegło już 205 zawodników. Na kolejne dwa lata 2016 i 2017 bieg wszedł w skład Sportowego Weekendu organizowanego przez Grabek Promotion. Jego kolejne edycje odbyły się w Ludwikowicach Kłodzkich/ośrodek „Harenda”/ w dużej części po trasie z 2014 roku. W 2018 roku bieg powrócił do jego pomysłodawców z UKS Ludwikowice i był organizowany wspólnie z Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w przeddzień „Biegu na Wielką Sowę”. Rok później Półmaraton Sowiogórski odbył się już w nowym wiosennym terminie i razem z kolejnym nowym biegiem - Sowiogórską Dychą - ma za zadanie inaugurować wiosenne bieganie w Górach Sowich. Na trasie tego biegu organizatorzy chcą zaproponować biegaczom zupełnie nowe odcinki ,na których jeszcze nigdy nie biegano. Chodzi tu głównie Grabinę i Koziołki, a więc „górki” na poziomie ok. 950 m, skąd roztaczają się fantastyczne widoki na Karkonosze, Śnieżkę i Góry Wałbrzyskie. Oczywiście będzie też Wielka Sowa.
Organizatorami wszystkich tych sowiogórskich biegów są Adrianna Mierzejewska Wójt Gminy Nowa Ruda oraz Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda z Ludwikowic Kłodzkich. Więcej informacji o biegach można znaleźć na biegajwgorachsowich.pl oraz na Biegaj w Górach Sowich Facebook.
Wszystkie biegi rozgrywane w Gminie Nowa Ruda są też obecne w kalendarzu biegów górskich portalu Startowa - BiegiGorskie.pl
12.05.2023