Ogłoszenie o naborze wniosków proponowanych do zgłoszenia do dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

W związku z ogłoszeniem o naborze wniosków o dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków Gmina Nowa Ruda ogłasza nabór wniosków do zgłoszenia do dofinansowania w formie dotacji z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

I. Rodzaj zadań planowanych do dofinansowania. Zgodnie z założeniami Rządowego Programu Odbudowy Zabytków Gmina może wnioskować o udzielenie dofinansowania, które zostanie przeznaczone na pokrycie "datków związanych z udzieleniem przez Gminę dotacji, o której mowa w art. 81 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, na nakłady konieczne, określone w art. 77 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków i opieki nad zabytkami lub znajdującym się w ewidencji zabytków wskazanej w art. 22. Ogłoszony nabór stanowić będzie podstawę do wyłonienia zadań, które Gmina Nowa Ruda, po ich pozytywnej weryfikacji, zgłosi do dofinansowania w ramach w/w Programu.

II. Dotacja będzie przysługiwała właścicielom zabytków ruchomych lub nieruchomych.

III. Zasady składania propozycji wniosków do dofinansowania:
1. Wnioski, których wzór stanowi załącznik nr 1 do głoszenia, należy złożyć w Urzędzie Gminy Nowa Ruda (Biuro Obsługi Interesanta lub w Sekretariacie) lub przesłać przesyłką poleconą (rejestrowaną) na adres: Urząd Gminy Nowa Ruda, ul. Niepodległości 2,57-400 Nowa Ruda w terminie do dnia 13 marca 2023 r. do godz. 15.30, w zamkniętej kopercie z dopiskiem „Rządowy Program Odbudowy Zabytków”.
2. Podmiot uprawniony (wnioskodawca) może złożyć wniosek o dofinansowanie w oparciu o wybór z poniższych kategoriach: - do 150 000 złotych, - do 500 000 złotych, -do 3 500 000 złotych.
3. O zachowaniu terminu decyduje data złożenia wniosku bezpośrednio w Urzędzie Gminy Nowa Ruda lub wpływu (doręczenia) do Urzędu Gminy Nowa Ruda drogą pocztową.
4. Wniosek powinien być wypełniony czytelnym pismem lub na komputerze.
5. Wniosek musi być opieczętowany i podpisany przez osobę/osoby, która/e zgodnie z postanowieniami statutu lub innego aktu jest/są uprawniona/e do reprezentowania podmiotu i zaciągania w jego imieniu zobowiązań finansowych oraz zawierania umów.

IV. Zasady wyboru wniosków.
1. Komisja ds. weryfikacji wniosków do dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków weryfikuje wnioski przede wszystkim w zakresie:
- poprawności złożonego wniosku pod względem formalnym o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków/ewidencji zabytków wraz z załącznikami,
- zgodności wniosku z wytycznymi Rządowego Programu Odbudowy Zabytków,
- stopień zaawansowania przygotowania zadania do realizacji.
2. Wyboru wniosków dokonuje Wójt Gminy Nowa Ruda po zapoznaniu się z propozycją wniosków do dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków przedstawioną przez Komisję.
3. Do złożenia wniosku o dofinansowanie ostatecznie zostanie wybranych 5 wniosków przedstawionych do wyboru w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
4. Od rozstrzygnięcia naboru nie przysługuje odwołanie.
5. Złożenie wniosku nie jest równoznaczne z przyznaniem dotacji.
6. Wójt Gminy Nowa Ruda może odmówić Wnioskodawcy wyłonionemu w naborze przyznania dotacji i podpisania umowy w przypadku nieuzyskania przez Gminę dofinansowania w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

V. Warunki podpisania umowy o dotację
1. Warunkiem udzielenia dotacji będzie przyznanie dofinansowania na wnioskowane zadanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków oraz uchwała Rady Gminy Nowa Ruda w sprawie określenia zasad udzielania z budżetu Gminy Nowa Ruda dotacji celowych na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków.
2. Udzielenie dotacji nastąpi na podstawie umowy o udzielenie dotacji podpisanej pomiędzy Wnioskodawcą a Gminą Nowa Ruda.
3. Wnioskodawca zobowiązany będzie do zabezpieczenia wkładu własnego stanowiącego minimum 2 % całkowitych kosztów inwestycji, na warunkach określonych w umowie, o której mowa w pkt. 2.
4. Wnioskodawca zobowiązany zostanie przed podpisaniem umowy o dofinansowanie do podpisania zabezpieczenia w formie weksla in blanco.
5. Warunkiem podpisania umowy o dotację będzie uzyskanie przez Gminę Nowa Ruda promesy wstępnej w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
6. Szczegółowe i ostateczne warunki realizacji, finansowania i rozliczania udania będzie regulowała umowa zawarta pomiędzy Wnioskodawcą a Gminą Nowa Ruda.

VI. Termin i warunki realizacji zadania.
1. Podpisanie umowy pomiędzy Wnioskodawcą a Wykonawcą inwestycji, na którą otrzyma dotację powinno nastąpić w ciągu 12 miesięcy od dnia otrzymania przez Gminę promesy wstępnej na realizację zadania, z zastrzeżeniem, że szczegółowe terminy realizacji zadania określone zostaną w umowie dotacji i pkt. V ust 1.
2. Zadanie powinno być zrealizowane zgodnie z zasadami określonymi w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

VII. Rozstrzygnięcie naboru wniosków. Informacja o przyjęciu wniosku i zgłoszeniu go do dofinansowania zostanie przekazana na adres wskazany we wniosku oraz na stronie Gminy Nowa Ruda.

VIII. Postanowienia końcowe.
1. Szczegółowe zasady i tryb udzielania dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków znajdują się pod następującym adresem internetowym, w zakładce „Dokumenty”: Rządowy Program Odbudowy Zabytków - BGK
2. Wnioski o dofinansowanie złożone po dniu 13.03.2023 r. nie będą rozpatrywane.

/Na oryginale podpisała: Anna Zawiślak – Zastępca Wójta Gminy Nowa Ruda/

Ogłoszenie.pdf