Raport Diagnostyczno-Strategiczny stanu istniejącego oraz sytuacji mobilnościowej SUMP.pdf

SUMP (Strategia Zrównoważonej Mobilności Miejskiej) stanowi długoterminową strategię, której celem jest zapewnienie wygodnego dostępu do celów podróży i usług, a także określenie planu działań wdrożeniowych.
Kluczowymi cechami opracowywanego SUMP są:

• długoterminowa wizja i jasny plan wdrożenia;
  • znaczenie zagadnienia partycypacji społecznej;
  • zbilansowany i zintegrowany rzeczywisty rozwój środków transportu;
  • integracja pozioma i pionowa systemu transportowego;
  • istotność oceny skuteczności stosowanych obecnych i przyszłych rozwiązań, które miałyby podlegać wdrożeniu;
  • regularne monitorowanie, przegląd i raportowanie skutków realizacji planu strategicznego SUMP.

Podsumowując, SUMP to strategiczny dokument, który ma stanowić drogowskaz do osiągnięcia zrównoważonej i spójnej mobilności miejskiej. Wdrożenie opisanych w SUMP rozwiązań będzie prowadzić m.in. do poprawy jakości życia w obszarze funkcjonalnym, ale także ochrony walorów przyrodniczych (także poprzez zmniejszenie negatywnej presji środowiskowej).

Plan Zrównoważonej Mobilności nie jest dokumentem o zamkniętych ramach określonych w ustawie. Zaplanowane działania nie są analizowane wyłącznie przez pryzmat granic administracyjnych, uprawnień ustawowych czy obszarów działań spółek. Proces planowania zrównoważonej mobilności skupia się na wyzwaniach w ujęciu funkcjonalnym i oznacza wyjście poza wąsko rozumiane obowiązki ustawowe samorządów. Skuteczna realizacja planu wymagać będzie współpracy pomiędzy nimi.

edit:
SUMP WOF (z grudnia 2023 r.)