Ruszyła budowa kanalizacji sanitarnej w Jugowie

W terenie rozpoczęły się pierwsze, długo wyczekiwane prace. W ubiegłym roku Zakład Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. (ZWiK) w Nowej Rudzie, w porozumieniu z udziałowcem Gminą Nowa Ruda, podpisał z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) aneks do umowy do projektu „Modernizacja międzygminnej oczyszczalni ścieków w Ścinawce Dolnej oraz rozbudowa kanalizacji sanitarnej dla Miasta i Gminy Nowa Ruda”.

Dzięki temu, ZWiK otrzyma od NFOŚiGW dofinansowanie na budowę kanalizacji i modernizację sieci wodociągowej w Jugowie. Wkład własny, jaki ma wpłacić ZWiK w tym projekcie, w całości pokrywa Gmina Nowa Ruda. Będzie to ok. 5 mln zł. Łączna wartość inwestycji wyniesie ponad 17 mln zł. Przetarg, ogłoszony w ubiegłym roku przez ZWiK, wygrała spółka Eko-Wod ze Świdnicy. Firma zakończyła projektowanie przebiegu 11 km rurociągu głównego i ok. 3 km odcinków bocznych. W marcu br. rozpoczęły się prace ziemne.

W związku z pracami nastąpią utrudnienia w ruchu. Po ich zakończeniu, nie tylko poprawią się warunki bytowe mieszkańców, ale także wzrośnie atrakcyjność gospodarcza i przede wszystkim poprawa stanu środowiska naturalnego. Z kanalizacji skorzysta ok. 2 tys. mieszkańców Jugowa, największej wsi w Gminie Nowa Ruda.