Informacja dotycząca pojawiania się dzikich zwierząt na terenach zurbanizowanych

Wójt Gminy Nowa Ruda w nawiązaniu do informacji otrzymanej od Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kłodzku informuje, iż na terenie powiatu kłodzkiego zaobserwowano częstszą obecność dzikich zwierząt w obszarach zurbanizowanych w szczególności lisów. Powodem takiego zjawiska może być między innymi łatwiejszy dostęp do bazy pokarmowej spowodowany niezabezpieczeniem pojemników służących do gromadzenia odpadów, gromadzenia odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych czy też celowe pozostawianie przez mieszkańców resztek jedzenia przed nieruchomościami.

Wizyty dzikich zwierząt w pobliżu zabudowań mieszkalnych mogą także wynikać z lokalizacji nowo wybudowanych domów, które niejednokrotnie znajdują się na terenach dotąd niezamieszkałych, a które stanowiły naturalne korytarze migracyjne zwierząt. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że wiele dawnych terenów rolniczych jest pozarastanych i zaniedbanych, a które tworzą wówczas atrakcyjne warunki do osiedlania się dzikich zwierząt w pobliżu terenów zurbanizowanych.

Mając na względzie bezpieczeństwo ludzi i zwierząt apeluję do wszystkich mieszkańców o zwrócenie uwagi na właściwe gromadzenie odpadów oraz o dbałość o swoje grunty.