Zabytki techniki militarnej i cywilnej

Podczas II wojny światowej we wsi Sokolec mieścił się obóz pracy dla więźniów obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, którzy pracowali przy drążeniu sztolni w ramach projektu „Riese” („Olbrzym”). W zboczach Góry Gontowa na dzień dzisiejszy znany jest kompleks składający się z kilku podziemnych hal i sztolni.

W Ludwikowicach Kł. funkcjonuje obecnie prywatne Muzeum Techniki Militarnej Riese-Molke. Na jego terenie mieszczą się ciekawe budowle naziemne, jak i korytarze, które do dziś wzbudzają wiele emocji.

Okolica nie tylko bogata jest w tajemnicze budowle z okresu II wojny światowej, ale jeszcze starsze perły myśli technicznej.  Trasa kolejowa Wałbrzych – Kłodzko jest jedną z najpiękniej położonych w Polsce. Jadąc do Gminy Nowa Ruda w Górach Sowich z Wałbrzycha, pokonacie trzy dwukomorowe tunele i 8 majestatycznych wiaduktów.
Zobaczycie tu jedne z najwyższych w Polsce, XIX-wieczne wiadukty, mosty i tunele kolejowe. Imponująca długość plasuje je na drugiej pozycji w naszym kraju.

Dwutorowy nitowany most kolejowy w Ludwikowicach Kł. ma aż 164 m długości. Znajdujące się w pobliskich Świerkach dwa czynne, równoległe tunele kolejowe – aż po 1171 m każdy. Powstały w latach 1880 i 1912. Najdłuższy tunel kolejowy w Polsce znajduje się na tej samej trasie kolejowej, zaledwie 20 km dalej.

Przy wlocie do tuneli kolejowych w Świerkach założono w 2021 r. prywatne muzeum. To niezwykłe miejsce z duszą, które przywołuje ciepłe wspomnienia. Zgromadzono tu wiele przedmiotów użytku codziennego. Najstarsze eksponaty mają ponad 200 lat. Jedna z sal przeznaczona jest na prace malarskie właścicielki. Miejsce otwarte jest od maja do września. Dokładne godziny podawane są na portalu społecznościowym muzeum. Zapraszamy pod adres Świerki 101.

Kliknij i zobacz gdzie znajduje się:

- wlot do tunelu w Świerkach / Muzeum Przy Tunelu

- wiadukt w Ludwikowicach Kł.

- sztolnie Góry Gontowa

- Muzeum Techniki Militarnej Molke

- dworzec kolejowy w Ludwikowicach Kł.