Grudzień to miesiąc, w którym przyszedł dla nas czas na podsumowanie projektu pn. „Kultura bez ograniczeń. Modernizacja i zakup wyposażenia Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda” realizowanego przez Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w ramach  pozyskanego dofinansowania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wiosną br. otrzymaliśmy informację o przyznaniu CKGNR dotacji ze środków Ministra  w ramach programu Infrastruktura Domów Kultury. Pozyskane środki w kwocie 225.000,00 zł wraz z wkładem własnym pochodzącym z dotacji celowej udzielonej przez Gminę Nowa Ruda w wysokości 92.250,00 zł, czyli łącznie 320.250,00 zł przekazaliśmy na zakup nowoczesnego wyposażenia oraz modernizację oświetlenia i monitoringu w budynku CKGNR w Ludwikowach Kłodzkich. Od rozpoczęcia realizacji zadania  tj. 4 maja bardzo intensywnie pracowaliśmy, aby móc zakończyć realizację zadania zgodnie  z planem czyli 31 grudnia br. Udało nam się wszystko wykonać nieco wcześniej.
Dzięki realizacji projektu zakupiliśmy przede wszystkim bardzo potrzebny w codziennej pracy samochód  dostawczy marki Fiat Ducato Maxi Furgon, w którym wykonaliśmy zabudowę 9-osobową. Dzięki własnemu pojazdowi znacznie ograniczymy w przyszłości wydatki ponoszone na wynajem samochodów dostawczych oraz osobowych wykorzystywanych podczas organizacji imprez.  Nowy pojazd umożliwi nam także transport mieszkańców gminy, Kół Gospodyń Wiejskich, Seniorów, dzieci na organizowane imprezy i wydarzenia.

Ważnym elementem zadania była również wymiana i uzupełnienie posiadanego, a już w znacznej mierze przestarzałego, sprzętu komputerowego pracowników CKGNR i czytelników Biblioteki Publicznej. W ramach realizacji projektu zakupiliśmy 12 nowoczesnych komputerów z oprogramowaniem MS Windows i MS Office (7 laptopów i 5 komputerów stacjonarnych), oprogramowanie CorelDraw Graphics Suite (3 szt. licencji)  oraz 4 urządzenia wielofunkcyjne działające jako drukarka, kopiarka, skaner. Uzupełniliśmy również posiadany sprzęt nagłaśniający.

Zadbaliśmy również o doposażenie działających w CKGNR sekcji – od września sekcje muzyczne mogą już pracować na 2 nowych pianinach cyfrowych, a także wspomagać próby zakupioną kolumną wokalną. Prawdziwą metamorfozę przeszła pracownia plastyczna i ceramiczna, do której w ramach realizowanego zadania zakupiliśmy nowe meble (szafy, regały, stoły i krzesła), a sala uprzednio została odświeżona – wymieniona została wykładzina, a ściany pomalowane.

Również dużą przemianę przeszła Filia Biblioteki Publicznej w Bożkowie, która, podobnie jak pracownia plastyczna i ceramiczna, została gruntownie wyremontowana i wyposażona w nowe meble i sprzęty.

Kolejnym pomieszczeniem, które dzięki realizowanemu projektowi zyskało nowy wygląd jest Dział Finansów, Kadr i Administracji, znany w CKGNR jako „księgowość”. Wymienione zostały w nim wszystkie meble (szafy, regał, biurka). Nowe, zakupione w ramach projektu meble są nowoczesne, a przede wszystkim, należycie zabezpieczają przechowywane w nich dokumenty.
Dzięki „Kulturze bez ograniczeń” wymieniliśmy również system monitoringu w budynku CKGNR w Ludwikowicach Kłodzkich. Zainstalowany kilkanaście lat temu system monitoringu składał się jedynie z 6 kamer i z powodu upływu czasu nie spełniał już swoich funkcji, obraz z kamer był nieczytelny, a niektóre z nich były uszkodzone. W ramach wykonanej wymiany monitoringu zakupiliśmy nowe kamery zewnętrzne - 6 szt. i wewnętrzne - 9 szt., konwertery, zasilacz, monitor i rejestrator z dyskiem, które zostały profesjonalnie zainstalowane oraz skonfigurowane.

W listopadzie udało nam się rozpocząć długo oczekiwaną, a przesuniętą w czasie z powodu epidemii COVID-19, modernizację całego systemu oświetlenia w budynku CKGNR, która polega na  wymianie oświetlenia sufitowego w pomieszczeniach biurowych, pracowniach sekcji, sali widowiskowo-sportowej oraz ciągach komunikacyjnych (korytarzach) na nowoczesne i  energooszczędne. Modernizacja ta z uwagi na rozmiar prac, które są do przeprowadzenia, nadal trwa i planujemy, iż zakończy się w połowie grudnia 2020 r.

Realizacja zadania „Kultura bez ograniczeń. Modernizacja i zakup wyposażenia Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda” zakończy się oficjalnie 31.12.2020 r. Cieszy nas ogromnie pozyskane dofinansowanie, ponieważ dzięki niemu mogliśmy zakupić wiele niezbędnych w codziennej pracy sprzętów oraz wykonać modernizacje, na które wcześniej brakowało środków. Bardzo dobrze układała się również współpraca z Narodowym Centrum Kultury, które jest odpowiedzialne za realizację projektów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pracownicy NCK byli niezwykle uprzejmi i pomocni, a kontakt wręcz błyskawiczny.  Otrzymane dofinansowanie jest największym w dotychczasowej działalności Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda.