Odnowa Dolnośląskiej Wsi 2021. Budowa placu zabaw w Woliborzu

Gmina Nowa Ruda złożyła wniosek na kolejne działanie w konkursie "Odnowa Dolnośląskiej Wsi".

W tym roku przedmiotem projektu jest budowa placu zabaw w Woliborzu.

Inwestycja zlokalizowana będzie w centralnej części wsi na ogólnodostępnym terenie. Plac będzie stanowił publiczne miejsce rekreacji dla dzieci i rodzin zamieszkujących wieś Wolibórz.

Zaplanowano zakup i montaż elementów zabawowych: dwie zjeżdżalnie, linarium, dwie ścianki wspinaczkowe, huśtawka bocianie gniazdo, huśtawka metalowa podwójna, huśtawka sprężynowa, kosz na śmieci i ławka.

Podstawowym celem projektu jest wsparcie aktywności mieszkańców wsi Wolibórz, poprawa jakości i  warunków życia w miejscowości. Pośrednio, osiągnięciu celu ma służyć budowa ogólnodostępnego placu zabaw.

Jak wynika z analizy SWOT Sołeckiej Strategii Rozwoju Wsi Wolibórz jedną ze słabych stron miejscowości jest uboga oferta zagospodarowania czasu wolnego dzieci i młodzieży. Z uwagi na rozległe położenie wsi problem ten dotyczy m.in. braku wystarczającej ilości infrastruktury rekreacyjnej. Mało miejsc integracji, dostępnych dla wszystkich mieszkańców przekłada się na zanik więzów społecznych, które w przypadku społeczności wiejskiej są niezwykle istotne. Budowa placu zabaw stworzy płaszczyznę nie tylko bezpośrednio służącą wypoczynkowi i zabawie, ale również miejsce, w którym rodzice opiekujący się dziećmi będą mogli spotkać się, porozmawiać i wymienić doświadczenia. Właśnie tego rodzaju drobne interakcje sprzyjają budowaniu więzi społecznych i integracji międzypokoleniowej oraz przyczyniają się aktywizacji społeczeństwa wsi. Niebagatelne znaczenie ma również fakt, że przybywanie na placu zabaw przygotuje dzieci do pracy w zespole, rozwija ducha koleżeństwa, uczy zdyscyplinowania oraz ma ogromny wpływ na rozwijanie sprawności ruchowej. Reasumując, budowa placu zabaw we wsi Wolibórz będzie miała duży wpływ na społeczność miejscowości oraz przyczyni się do poprawy warunków życia.

Szacowany koszt projektu: 63 tys zł. Wnioskowana kwota pomocy: 30 tys. zł.